Japonya’da Uçan Arabalar Gerçek Oluyor

Ford Motor Co.’nun T Modelinin seri üretiminin başlamasından yaklaşık 100 yıl sonra, eski bir Toyota Motor Corp. mühendisine göre insan ırkı bir başka mobil devrimine tanık olmak üzere: 2023 yılından itibaren hayatımıza girecek olan ticari bir uçan taksi hizmeti.

Japonya’nın en yeni uçan araba girişimlerinden biri olan SkyDrive, kısa bir süre önce saatte 100 km hıza ulaşabilen, onlarca kilometre menzile sahip, yaklaşık bir araba büyüklüğünde olan iki kişilik şık bir eVTOL uçağı olan SD-XX’yi üretti.

Boeing Co., Airbus SE ve Uber Technologies Inc. gibi büyük uluslararası firmalar da dahil olmak üzere dünya çapında 100’den fazla uçan araba projesi olmasına rağmen, Tokyo merkezli SkyDrive tarafından tasarlanan iki koltuklu araç, dünyanın en küçük uçan arabası olması özelliği ile öne çıkıyor. Dört köşesinin her birine bir çift pervanenin takıldığı pille çalışan bir prototip, geçen Aralık ayında ilk test uçuşunu gerçekleştirdi. Şirket bu yaz uçuş testlerini tamamlamayı planlıyor.

Eskiden Toyota’da bir mühendis olarak çalışan SkyDrive Inc. CEO’su Tomohiro Fukuzawa gazeteye verdiği röportajda Osaka veya Tokyo gibi büyük şehirlerde, ilk uçuşlarını deniz üzerinden bir hava taksisi hizmeti olarak başlatmayı düşündüklerini, çünkü karada birden fazla insanın üzerinden uçmanın çok riskli olacağını dile getirdi.

Ayrıca SkyDrivegirişimindeki personel sayısı arttıkça ilerlemenin de hızlananacağını belirtti. Fukuzawa’ya göre şirketin şimdilik amacı 2028 yılında kadar her biri pahalı bir araba maliyetine sahip en az 100 uçan arabayı satabilmek.

Son olarak Japon hükümeti de SkyDrive’ı destekleyerek gerekli yatırımı yapmaya başladı. Hükümetin amacı insanları büyük şehirlerde taşıyabilmek, trafik sıkışıklığını önleyebilmek, dağlık alanlar veya uzak adalar için doğal afet ve diğer acil durumlarda kullanmak üzere uçan arabaları kullanabilmek.