Zamanla Paslanan Yaratıcı Açık Hava Reklamı

Avusturyalı şirket Tyrolit, Viyana’da yer alan büyük bir reklam panosunda, üzerinde sadece markanın isminin yer aldığı gri ve boş bir metal levhaya yer verdiğinde, bu reklam panosunu görenler buna herhangi bir anlam verememişlerdi. Ancak sonraki birkaç hafta boyunca levha yavaş yavaş paslandı ve “Sonsuza Kadar Kusursuz” sloganının yanı sıra, gümüş bir bıçağın silueti ortaya çıktı.

Bu projeye destek olan açık hava reklam şirketi JCDecaux‘un belirttiğine göre, ajans çalışanları, reklamın ortaya çıkmaya başlamasından yaklaşık iki hafta önce bıçak dış çizgisi dışındaki tüm pas kalkanı katmanını kaldırmak ve ardından çürümeyi hızlandırmak için levhanın üzerine tuzlu su püskürtülmesini sağlayarak oksidasyon sürecini hızlandırdılar. Yine de tabelanın pas belirtileri göstermeye başlaması birkaç gün sürdü. Bıçağın görüntüsünün tam olarak ortaya çıkması ise yaklaşık bir ay sürdü.

Heimat isimli ajansın Avusturya’nın başkenti Viyana’da bulunan ofisi ile ortaklaşa hazırlanan bu açık hava reklamı, Swarovski Group markasına ait olan ve Tyrolit’in ürettiği Iceline çatal-bıçak takımlarının dayanıklılığını göstermek için tasarlanmıştı. Ajansın belirttiğine göre, bu açık hava reklamı, Viyana’nın lüks “Birinci Bölgesi”ne yerleştirildi ve tasarım bilincine sahip şehir profesyonellerini” hedefledi.

Bu, markaların zaman kendisini ortaya çıkaran açık hava reklamlarını kullandığı ilk sefer değildi. Lifebuoy adlı sabun markası, 2016 yılında petri kabı benzeri bir ortamda kademeli olarak bakteri yetiştirdiği bir dizi alışveriş merkezi reklamı yayımlamıştı. Coca-Cola ise hava kirliliği ile mücadele amacıyla üzerinde bitkilerin yetiştidiği açık hava reklamları yayımlamıştı.