Twitter, Clubhouse rakibi canlı sohbet özelliği Twitter Spaces’ı Nisan’da aktif hale getiriyor

Twitter, Twitter Spaces özelliğini Nisan ayında tüm kullanıcılarına sunmayı planlıyor. Şirket, geçtiğimiz yılın sonlarından bu yana canlı sohbet platformu Clubhouse’un rakibi olan Spaces’ı test ediyordu.

Clubhouse, geçtiğimiz yıl dünyada bu yıl içerisinde de Türkiye’de büyük ses getirdi. Elon Musk gibi isimler, kullanıcılarıyla canlı sohbetlere katılmak için platforma katıldı. Ancak Clubhouse şimdilik yalnızca davetlilere özel bir platform, davet koduyla uygulamada olan birini tanımayan kişi henüz platforma katılamıyor. Twitter’da ise mevcut bir Spaces odasına herkes katılabilirken, yalnızca küçük bir kullanıcı grubu bu odaya ev sahipliği yapabiliyor. Dolayısıyla, Spaces’a erişimi olan birini tanımıyor veya takip etmiyorsanız, şimdilik özelliği tamamen kullanamıyor olabilirsiniz. Twitter bunu yakında değiştirmeyi planlıyor. Şirket, yakın zamanda bir Spaces odasında nisan ayından itibaren Spaces’ı tüm kullanıcılar için kullanılabilir hale getirmek istediğini söyledi. Aynı gün yayınlanan iOS güncellemesinde ise Twitter, Spaces’ı App Store açıklamasında yeni bir özellik olarak tanıttı. Bazı kullanıcılar güncellemeyle birlikte yeni canlı sohbet özelliğine erişmeyi beklemiş olabilir, ancak özellik nisan ayında sunulacak.

Twitter’ın ayrıca kullanıcıları Spaces’ta içerik oluşturmaya teşvik etmek için planları olduğu görülüyor. Uygulamalardaki yeni özellikleri ortaya çıkarmasıyla tanınan ve bir geliştirici olan Jane Manchun Wong, Twitter Spaces’a bağlı bir “İpucu Kavanozu” seçeneğini ortaya çıkardı. Bu geliştirme, Twitter hesabı olan bir kullanıcının PayPal, Cash App, Patreon, Venmo veya Bandcamp kullanıcı adlarını ekleme özelliği gösteriyor. Bir Twitter kullanıcısının takipçileri, bu özellik aracılığıyla bir Spaces sunucusuna veya konuşmacısına ödeme yapabiliyor. Yakın zamanda Mashable, Twitter’ın sunduğu gelişmeyi Clubhouse’dan nasıl farklılaştırmaya çalıştığını bildirdi. Bir diğer hizmet, sohbet sona erdiğinde silinen geçici ses özelliği olsa da Twitter Spaces’tan ses ve iletileri indirilebilir hale getirmeyi planlıyor. İçerik oluşturucular için bu özellik, Spaces sesini diğer sosyal medya platformları için yeniden kullanabiliyor olmaları anlamına geliyor. Ayrıca canlı sesli sohbeti kaçıran kullanıcılar için tekrar dinleme özelliğini de beraberinde getiriyor.