Pepsi, 30 Sene Sonra İlk Kez 2 Litrelik Şişesinin Tasarımını Değiştirdi

İki içecek devi PepsiCo ve Coca Cola, bilmeyeniniz yoktur. Pepsi’nin en büyük rakibi Coca-Cola’nın 2 litrelik şişeleri, on yıldan fazla bir süredir konforlu ve el kavrayış şekline uygun bir tasarıma sahip. Hatta bu tasarım sayesinde çoğu tüketici Pepsi’nin kaba şişesi yerine Coca Cola’nın 2 litrelik şişesini tercih ediyor. Ancak bu iş yakında değişmek üzere.

Şişelerinde bir tasarım değişikliğine giden PepsiCo, 2 litrelik tombul plastik şişelerini, yaklaşık otuz sene sonra daha ince bir tasarıma kavuşturuyor. Eski şişeden alt kısmı %25 daha ince olan yeni şişe tamamen el kavrama şekline göre tasarlandı. Kavrama noktası bulunan şişe sayesinde Pepsi severler içeceği bardağa daha kolay şekilde dökebilecek.

Pazartesi günü yaptığı açıklamada PepsiCo,modern, fonksiyonel ve kullanımı kolaybir şişe tasarladıklarını ve önümüzdeki beş yıl içinde de şişeyi %100 geri dönüştürülebilir, kompostlanabilir veya biyolojik olarak parçalanabilir hale getirmek istediklerini dile getirdi.PepsiCo’nun Kıdemli Başkan Yardımcısı Mauro Porcini, yeni şişe tasarımı hakkında, mükemmel çözümlere ulaşmak için binlerce taslak ve yüzlerce prototip üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Ayrıca yenilenen tasarım, sadece Pepsi içeceğinde geçerli olmayacak. PepsiCo’nun diğer amiral gemisi içecekleri olan Mountain Dew, Crush, Dr. Pepper ve Schweppes Ginger Ale dahil olmak üzere iki düzineden fazla içeceğin şişesi de bu tasarımla gelecek. Son olarak Pepsi, yaptığı araştırmayla, tüketicilerin %90’ının eski şişeye göre yeni tasarımı daha çok tercih ettiğini kanıtladı.