Z kuşağını kullanıcı hedef kitlesi olarak belirleyen sosyal medya platformu F3, 3.9 milyon dolar tohum yatırım aldı

Z kuşağını kullanıcı hedef kitlesi olarak belirleyen F3 isimli sosyal medya platformu yaklaşık 3.9 milyon dolar tohum yatırım topladığını duyurdu.

Bu finansmanı sağlayanlar arasında Mail.ru Group, Flört uygulaması Mamba, eski musical.ly aplikasyonu başkanı Alex HofmannBitFury Capital genel ortağı Marat Kichikov ve Adfirst şirketi yer alıyor.

Şirket; birçok gencin sosyal medyada fazlasıyla kullanılan Instagram, Snapchat gibi uygulamalardan sıyrılarak F3′ e doğru bir kullanım talebi oluşturduğunu söylüyor. Bunun en temel sebepleri arasında Instagram’in yalnızca insanlara ‘en iyi’ şekillerini, Snapchat’in ise yalnızca ‘en gerçek’ hallerini yansıtmalarına olanak sağladığını vurguluyor. Bundan sıyrılmaya çalışan bir gençliğin olması ve F3’ün farklı bir konsepti bir adım öteye taşıması kullanıcıların bu platforma gelmelerini sağlıyor.

Ask.fm platformundan esinlenerek oluşturulmuş bu girişim, kullanıcıların birbirlerine fotoğraf ve video göndermesine, yanıt vermesine olanak sağlıyor. Sosyal medyada aktif olan Y kuşağından çok Z kuşağını hedef alan şirket, aynı zamanda kullanıcılarının yanıt verme-fotoğraf gönderme özelliğini anonim bir şekilde de gerçekleştirilebilmesine olanak sağlıyor. Bu da kullanıcıların aplikasyonu kullanırken dürüstlüğünü teşvik ediyor.

Yalnız bu durumun yaratabileceği çeşitli güvenlik protokolleri göz önünde bulundurulmuş ve sağlanmıştır. Bunlar arasında içerik denetimi, fotoğraf ve video kontrolü gibi özellikler yer almaktadır.

İlk finansmanı şirket kurucuları tarafından sağlanan girişimin, bu finansman sayesinde içerik geliştirmeye önem vereceklerini ve yeni insanları platforma çekmek için harcayacaklarını dile getirdi. Yaklaşık 25 milyona yakın kullanıcısı olan ve tam zamanlı 30 çalışanı bünyesinde bulunduran Letonya merkezli şirket, ileriki süreçte Amerika Birleşik Devletleri’nde ofis açmayı planladıklarını da ekledi. Bunun sayesinde Avrupa pazarının yanı sıra Kuzey Amerika’daki kullanıcı oranını arttırmak istediklerini belirtmiş oldular.