Elon Musk: “Büyük Olasılıkla Mars’ta Ölürsünüz”

SpaceX CEO’su Elon Musk, pazartesi günkü sanal “Humans to Mars” zirvesinde, 2050 yılına kadar Mars’ta kendi kendine yeten bir şehir inşa etme konusundaki büyük hedeflerini ve yerleşimcilerin böyle gezegen dışı bir uygarlığın inşasında karşılaşacakları potansiyel tehlikeleri ayrıntılı olarak açıkladı.

Pazartesi günü gerçekleşen zirvede Elon MuskMars’a gitmek bence temel konu değil; temel sorun, bir üs inşa etmek, Mars’ta kendi kendine yeten bir şehir inşa etmektir. Bunun çok zor ve tehlikeli bir şey olduğunu vurgulamak istiyorum. Herkesin kaldırabileceği bir şey değil. Büyük olasılıkla ölürsünüz. Zor olacak, ilerlemesi güç olacak; ama işe yararsa oldukça görkemli olacak.” açıklamalarında bulundu.

Musk, şirketi SpaceX’in Mars’a 100 yolcu veya 100 tona kadar kargo taşımayı amaçlayan devasa uzay aracı Starship’teki ilerlemeyi de tartıştı. Starship kullanarak bir Mars şehri inşa etmek, benzeri görülmemiş bir girişim olurdu. Musk’ın Kasım 2019’da attığı bir tweet’te gezegenler yalnızca iki yılda bir hizalandığı için sürdürülebilir bir Mars şehri yaratmak için bin tane Starship’e ihtiyaç duyulacağını” iddia etmişti.

Pazartesi günkü zirvede ise Musk, “İyi bir ilerleme kaydediyoruz,” dedi ve “Starship’te ilerlemeyi geciktiren şey üretim sistemiydi. Bir yıl önce orada hiçbir şey yoktu; şimdiyse oldukça fazla üretim kapasitesine sahibiz. Hızla daha fazla gemi yapıyoruz.” diye ekledi. Ayrıca insanları Starship’e yerleştirmeden önce SpaceX’in uydularla yüzlerce görev yapacağını söyledi.

Şirket kısa süre önce tam ölçekli Starship prototipinin beşinci yinelemesini 150 metre yüksekliğe çıkardı. Starship’i fırlatmayı amaçlayan devasa bir roket güçlendirici olan Super Heavy’nin yanı sıra gelecekteki birçok prototip de yapım aşamasında.