Sürücüsüz otomobil girisimi nuro

CVS Pharmacy ile iş birliğine giden sürücüsüz otomobil girişimi Nuro, reçeteli ilaçların sürücüsüz bir şekilde dağıtılmasını sağlayacak. 

Google’ın eski mühendisleri tarafından kurulan sürücüsüz araç girişimi olan Nuro‘dan ilk olarak 2018 yılının Ocak ayında ortaya cıkmıştı 2016 yılında  Dave  Ferguson  ve  Jiajun  Zhu tarafından kurulan Nuro, bugüne kadar SoftBank Vision Fund, Greylock ve başka yatırımcılardan 1 milyar doları aşkın yatırım toplamayı da başardı.

Bugün ise yeni bir iş birliği haberi ile karşımıza çıkan girişim, Houston’da test sürecine başlıyor. CVS Pharmacy ile iş birliğine giden sürücüsüz otomobil girişimi Nuro, reçeteli ilaçların sürücüsüz bir şekilde dağıtılmasını sağlayacak. 

Söz konusu dağıtımlar Nuro’nun sürücüsüz otomobil teknoloji ile donatılmış Toyota Prius model araçları ve onun özel olarak oluşturulan R2 teslim robotları ile yapılacak. Test sürecinin ise önümüzdeki Haziran ayında resmen başlaması bekleniyor.

Nuro bu iş birliği ile market ürünlerinin teslimatından sağlık ürünlerinin taşımacılığına geçiş yapmayı hedefliyor. Nuro’nun geçtiğimiz Aralık ayından bu yana Walmart iş birliği ile yine Houston’da market ürünlerini sürücüsüz bir şekilde evlere taşıdığını da hatırlatalım.REKLAM

Corona virüs salgınının tüm dünyayı etkisi altına aldığı bu dönemde ilaçların sürücüsüz bir şekilde evlere ulaştırılabiliyor olması ise oldukça önemli bir gelişme. Söz konusu test süreci Texas Bellaire‘de bulunan CVS Pharmacy ile başlayacak. Bellaire’de bulunan CVS Pharmacy, belirlenen 3 bölgedeki posta kodlarına göre dağıtım yapacak.

CVS Pharmacy kullanıcıları siparişlerini CVS Pharmacy’nin web sitesi veya mobil uygulaması aracılığı ile verebilecek. Kullanıcıların sadece sipariş işlemi sırasında “Sürücüsüz teslimat” seçeneğini seçmeleri gerekiyor. Otonom araç geldiğinde ise müşterilerin teslimat kilidini kendi kimliklerini teyit ederek açmaları gerekiyor. Söz konusu teslimatların ücretsiz olarak gerçekleştirileceğini de aktaralım.