WhatsApp’ın Ses Getiren Gizlilik Güncellemesi Türkiye’de Uygulanmayacak

Geçtiğimiz aylarda WhatsApp, kullanıcılarını kızdıracak bir güncelleme ile karşımıza çıkmıştı. Kabul edilmediği takdirde, uygulamayı kullanamayacaklarını bildiren WhatsApp’ın bu kararla birlikte kullanıcılar, Telegram, Bip gibi WhatsApp alternatifi olan birçok uygulamaya geçiş yapmıştı.

Güncellemeyi ertelemekle kalan WhatsApp, kararın kesin olduğunu ve geri adım atmayacaklarını bildirmişti. Şimdi ise Rekabet Kurumu’nun yaptığı açıklamada, 15 Mayıs tarihine ertelenen güncelleme kararının Türkiye’deki hiçbir kullanıcı için geçerli olmadığını bildirdi. Güncellemeyi onaylayan kullanıcılar da bu karardan muaf olmayacak.

Rekabet Kurumu’nun yaptığı açıklama ise şöyle: “WhatsApp’ın, veri paylaşımını içeren kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncellenmesi ve bunların kullanıcıları tarafından onaylanmasını istemesi sonrasında 11.01.2021 tarihinde Rekabet Kurumu tarafından söz konusu güncellemeye ilişkin geçici tedbir kararı alınmıştı.

Müteakiben WhatsApp tarafından planlanan güncelleme, küresel çapta, 15 Mayıs 2021 tarihine kadar ertelenmiştir.

Rekabet Kurumu tarafından alınan tedbir kararı ve yapılan incelemeler sonrasında WhatsApp tarafından veri paylaşımını içeren söz konusu güncellemenin, onaylayan kullanıcılar dâhil olmak üzere, Türkiye’deki hiçbir kullanıcı açısından yürürlüğe girmeyeceği tarafımıza bildirilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”