Görüntü işleme teknolojisi ile sağlık sigortası karşılaştıran girişim: Tamamlıyo

Pandemide tamamlayıcı sağlık sigortasına talep arttı, fiyat teklifleri ise online olarak alınmaya başlandı.

Başvuru esnasında verilmesi gereken kişisel bilgiler kullanıcıları veri gizliliği konusunda endişelendirirken yerli sigorta karşılaştırma platformu Tamamliyo, geliştirdiği yüz tanıma teknolojisiyle kişisel veri paylaşmadan fiyat teklifi alınabileceğini duyurdu.

2020 yılının ilk aylarından bu yana koronavirüse karşı verilen mücadele, tüm dünyada sağlık endişelerini artırdı. Sağlığını güvence altına almak için sağlık sigortalarına yönelim başlarken, başvuru sahipleri de soluğu online başvuru sitelerinde aldı. Türkiye Sigorta Birliği (TSB) verilerine göre tamamlayıcı sağlık sigortası talepleri, pandemi sürecinde yaklaşık yüzde 50 arttı.

Online başvuru sürecinin TC kimlik numarası, yaş, cinsiyet, ikamet ili, boy ve kilo gibi pek çok bilginin online sistemlerde paylaşılmasını gerektirmesi ise kişisel verilerin gizliliğine dair kaygıları beraberinde getirdi.

Metin ÖngüçAbdurrahman Köse ve İsmet Küçüksarı tarafından kurulan Tamamliyo, tamamlayıcı sağlık sigortası teklifleri için yüz tanıma teknolojisini geliştirdi. Sigorta sektöründe bir ilk olarak öne çıkan uygulama, kişisel verileri paylaşmadan tamamlayıcı sağlık sigortası için fiyat teklifi alınabilmesini sağlıyor.

Tek bir fotoğraf ile tamamlayıcı sağlık sigortalarını karşılaştırıyor

Tamamliyo.com kısaca açıklamak gerekirse; tek bir aramada bir çok sigorta şirketini ve ürünü karşılaştırarak ihtiyacınız olan sağlık sigortasını bulmanızı sağlıyor. 8 kişilik bir ekiple girişimcilik serüvenine başlayan tamamliyo.com’un amacı şeffaf ve ulaşılabilir dijital sigortacılık platformu olmak.

Tamamlıyo’yu rakiplerimizden ayıran en büyük özelliği ise teklif almak isteyen kişiler,  tamamliyo.com/yuz adresinden hiç bir kişisel bilgi vermeden ( yaş,cinsiyet, yaşadığı şehir,tc kimlik no ) fotoğraf çekerek ya da fotoğraf yükleyerek sağlık sigortası fiyatı teklifi alabiliyor. Görüntü işleme teknolojisi kullanılan web adresinde, fotoğrafta bulunan kişileri tespit ederek, buna göre saniyeler içinde anlaşmalı sigorta şirketlerinin fiyatlarını listeliyor. Ayrıca sigortalılar, Tamamliyo.com sitesindeki ‘Anlaşmalı Kurumlar’ sayfasından anlaşmalı hastane ve eczane gibi kurumları da kolaylıkla bulabiliyor.

Önümüzdeki dönemde hayat sigortaları ve ferdi kaza sigortalarının fiyatlandırmasını da görüntü işleme teknolojisi ile birleştirerek insurtech ekosisteminde farklı bir yer edinmek istiyorlar.