Waymo, Sürücüsüz Yolcu Taşımacılığına Başlıyor

Google’ın sürücüsüz araç projesi kapsamında geliştirilen Waymo, hizmete başlıyor. Şirket, 8 Ekim’den itibaren Waymo One üyelerinin Phoenix bölgesinde tamamen sürücüsüz yolculukları deneyimleyebileceklerini söyledi.

Ancak önümüzdeki birkaç hafta içinde Google Play ve App Store’da bulunan uygulaması aracılığıyla daha fazla kişinin hizmetten yararlanabileceğini de belirtti.

Müşteriler, uygulama aracılığıyla içinde sürücü bulunmayan bu araçları çağırıp hizmet bölgesi içinde yolculuk edebilecekler. Waymo, “yalnızca sürücü” modu olarak adlandırdığı yolculuklarının %100’ünün tamamen sürücüsüz olacağını söyledi.

Waymo, 300-400 kadarı Phoneix bölgesinde olmak üzere filosunda yaklaşık 600 araç bulunduruyor. Waymo, bu araçlardan kaç tanesinin sürücüsüz yolculuklara ayrıldığına dair kesin rakamları paylaşmasa da; Waymo CEO’su John Krafcik, son röportajında araçların Phoneix bölgesinde çeşitli sürüş modlarında çalışacağını açıkladı. Araçlardan bazıları “yalnızca sürücü” modunda çalışırken diğer araçlarda direksiyon başında eğitimli güvenlik operatörleri olacak. Filonun bir kısmı da test için kullanılacak.

Waymo, yaklaşık 100 mil karelik bir alanda faaliyet gösterecek. Krafcik, Waymo One üyelerine sunulacak sürücüsüz hizmet alanının yaklaşık 50 mil kare olduğunu söyledi. Ayrıca şirketin araç içi hijyen ve güvenlik için ön ile arka koltuklar arasına araç içi bariyerler ekleme sürecinde olduğunu ekledi.