Geri Dönüştürülmüş Plastiklerden Spor Araba Üretildi
Elektrische auto Luca van TU/ecomotive, een studententeam van de Technische Universiteit Eindhoven. Bijzonder aan dit prototype zijn de gebruikte materialen. Het chassis is een composiet met lagen vlas geïmpregneerd met oceaanplastic verstevigd door een honingraatstructuur van recycled PET. De stoelen zijn gemaakt van kokosnootvezel en paardenhaar en bekleed met een stof van recycled PET. foto: Bart van Overbeeke

Elektrikli otomobiller, hibrit modeller son yıllarda oldukça ilgi görüyor. Hollandalı bir grup öğrenci de bir nebze olsun daha çevre dostu olan bir araba üretmek için kolları sıvadı ve yeni modelleri bir adım ileri taşıyarak bir ilke imza attı. 

Eindhoven Teknoloji Üniversitesi’nden bir grup öğrenci neredeyse tamamı geri dönüştürülmüş atıklardan oluşturdukları yeni arabalarını tanıttı.

Luca” lakaplı otomobil, iki elektrikli motoru sayesinde saatte 90 kmh (56 mph) azami hıza ulaşabiliyor. İki kapılı aracın ağırlığı ise normal bir otomobilin yarısı kadar, yaklaşık 400 kg ağırlığında.

Arabanın dış yüzeyi, okyanustan toplanan plastikle birleştirilmiş keten liflerden yapılmış. Arabanın gövdesi, oyuncaklar, televizyonlar ve mutfak ürünleri gibi birçok tüketici ürününde kullanılan ve sert bir plastik olan geri dönüştürülmüş ABS’den yapılmış. Hatta arabaya yarış arabası sarısı rengini vermek için kimyasal boya yerine geri dönüştürülmüş özel bir streç film kullanılmış.

Arabanın iç mekanı da aynı şekilde çevre dostu bir tasarımdan geçmiş. Koltukların minderleri hindistan cevizi kılı ve at kılı ile doldurulmuşKoltukların kumaş kaplaması ise geri dönüştürülmüş pet şişelerden üretilmiş.

Karmaşık bir yapıya sahip olan araba sisteminde bile geri dönüştürülmüş plastiğin kullanılabilirliğini göstermek istediklerini dile getiren öğrenciler, insanları tüketim davranışlarından haberdar etmeyi ve böylece döngüsel bir ekonominin gelişmesine katkıda bulunmayı umuyor.