Netflix, Yeni Filmini Erkek Kardeşlerinin Gölgesinde Kalan Kız Kardeşler İle Tanıttı

Millie Bobby Brown, Henry Cavill ve Sam Claflin‘in başrollerini paylaştığı  Netflix yapımı  Enola Holmes filmi geçtiğimiz hafta siteden yayınlanmıştı. Ünlü dedektif Sherlock Holmes’un küçük kız kardeşinin kendi başına gizemli bir vakayı çözmeye çalıştığı bir aksiyon komedisi olan filmi, Netflix sıra dışı bir kampanyaya imza atarak tanıttı.

Netflix, Londra’daki Marylebone Road’daki ünlü Sherlock Holmes heykelinin yanına kurgusal bir altın Enola Holmes heykeli dikerek filmin çıkışını kutladı. Netflix, Enola Holmes heykelinin yanı sıra, –erkek kardeşlerinin gölgesinde kalan gerçek kadınları onurlandırmak için– Charles Dickens‘ın kız kardeşi Frances Dickens ve Kral Edward VII‘nin kız kardeşi Prenses Helena Victoria gibi isimlerin heykellerini dikti.

Netflix UK‘in Twitter hesabı Frances Dickens, Maria Anna Mozart, Princess Helena Victoria, Mary Hardy gibi kadınların başarılarını yazarak onları onurlandırıyor. Yaratılan kampanya, kız kardeşlerin hepsinin kendi başlarına önemli şeyler başardığını, ancak kardeşleri kadar tanınmadıklarını vurguluyor.

Örneğin Frances Dickens‘ın Royal Academy of Music’te Beethoven’ın eski bir öğrencisi ve yetenekli bir piyanistti. Ancak Dickens ailesinin Charles’ın eğitimine öncelik verdi ve yalnızca bir çocuğun okul ücretini karşılayabildikleri için Frances’in geri planda kaldı.

Yaratılan kampanyada Wolfgang Amadeus Mozart’ın yanında kardeşi Maria Anna Mozart‘da sergilendi. Viyana ve Paris’i gezen yetenekli bir piyanist olan Maria büyüdükçe kültürel baskılar kariyerine devam edemedi.

Son olarak Şair Thomas Hardy’nin yüksek öğrenime devam eden ve Piddlehinton Köyü Okulu Müdiresi olarak atanan kız kardeşi Mary Hardy de kampanyada yer aldı. Bu, o zamanlar herhangi bir kadın için önemli bir başarıydı.