ABD’nin Huawei Yaptırımları Yürürlüğe Girdi

Bildiğiniz gibi ABD’nin son yasaklama kararının ardından Huawei, işlemci üretimine son verme kararı almıştı. 15 Eylül’den sonra Huawei’nin Amerikan teknolojilerini kullanan şirketlerle iş birliği yapması engellenmişti ve bu olmadan işlemci üretebilmeleri mümkün değildi.

Samsung ve LG‘nin ürettiği ekranların çalışmasını sağlayan çipler de ABD menşeili teknoloji içeriyordu ve bu nedenle de iki şirket, yasağın başlayacağı 15 Eylül’den itibaren Huawei’ye satış yapmayı durduracaktı. İşte 15 Eylül itibarıyla bu yasak yürürlüğe girdi.

15 Eylül itibarıyla ABD’nin Huawei’ye karşı yaptırımlarının ikinci turu yürürlüğe girdi. Ve bu tarih itibarıyla TSMC, Qualcomm, Samsung, Micron ve SK Hynix gibi temel bileşen tedarikçileri ürünlerini Çinli şirkete tedarik edemeyecekler.

Huawei, hayatta kalmak için zorlu bir mücadele ile karşı karşıya ve en kötüsü şu anda şirketin bu durumdan kurtulmak için net bir planı bulunmuyor. Belki gelecekte akıllı telefonları tam kapasitede piyasaya süremediği için Huawei yakında aksesuar, LED ekran, sürücüler ve otomobiller için elektronikler yaratmaya odaklanabilir.

Bu süreçte, mağazalarda halen Huawei akıllı telefon sıkıntısı mevcut. Stoklar tükenmek üzere ve yeni teslimat yapılması da beklenmiyor. Dolayısıyla Huawei Mate, Nova ve P serilerinin modellerinin de yakında satıştan kalkacağı konuşuluyor. Ayrıca son dönemdeki bu cihaz kıtlığı nedeniyle, kullanılmış Huawei cihazlarının fiyatları artmış durumda.

Huaweinin sorunları ve kaderi ile ilgili olarak, kullanıcılar ikiye ayrılıyor: Bazıları şirketin akıllı telefon pazarındaki günlerinin sayılı olduğuna inanıyor, diğerleri ise tüm sorunlarla başa çıkabileceğinden ve Amerika Birleşik Devletleri’nde devam edebileceğini düşünüyor.

Bu yılın ikinci yarısında Huawei, Mate 40 serisinin amiral gemilerini piyasaya sürmeyi planlıyordu ancak söylentilere göre, cihazların duyurusu bu yılın Kasım ayından önce yapılmayacak. Her şeye rağmen Huawei sakinliğini koruyor ve hayranlarını biraz beklemeye çağırıyor. Mate 40 lansmanının planlandığı gibi yapılacağına söz veriyor, fakat ne zaman olacağını da belirtmiyor.