Nike’ın Otomatik Bağcık Teknolojisi, Air Jordan 11’e Geliyor

Geleceğe Dönüş filmini bilmeyen yoktur. Hatta filmde 2015 yılına geldiklerinde Marty McFly’ın ayağındaki harika Nike Air Mag ayakkabıları hatırlayanlarınız mutlaka olacaktır. Kendi kendini bağlayan bu ayakkabılar, o döneme damga vurmuştu. Hatta Nike bu efsaneden yola çıkarak bu ayakkabıyı gerçek hayata taşımış ve ayakkabıyı 21 Ekim 2015’te yılında Marty McFly’ı canlandıran oyuncu Michael J. Fox’a yollamıştı. 2016 yılında da satışa çıkan bu ayakkabıdan sadece 89 tane üretilmişti.

Nike şimdi ise otomatik bağcık bağlama teknolojisini Jordan ayakkabılarına getirdi. Nike Adapt adıyla tanıtılan teknoloji Air Jordan 11 Adapt modeliyle tekrardan hayat bulacak.

Spor giyim devi, daha önce spor ayakkabılarında denediği bu teknolojiyi bu sefer ilk kez basketbol ayakkabılarına taşıdı. Nike Air Jordan 11 ayakkabının 25.yılına özel olarak çıkartılan Adapt modeli, bluetooth ile telefona bağlanabiliyor. Nike Adapt mobil uygulaması üzerinden bağcık ayarı yapılabiliyor ve ayakkabıda yer alan ışık renkleri de değiştirilip özelleştirilebiliyor.

Modern teknoloji ile beraber Nike ayakkabılarının baş tasarımcısı olan Tinker Hatfield’ın, Air Jordan 11 ile 25 yıl önce yapmak istediği şey de hayata geçirilmiş oldu.

Jordan Brand başkanı ve baş tasarım sorumlusu Martin Lotti yaptığı açıklamada, en iyi ve yeni Nike teknolojisi kullanılarak Tinker’in orijinal Air Jordan 11 vizyonunu sunduklarını ve aynı zamanda kullanıcılara bugüne kadarki en kişiselleştirilmiş Jumpman ayakkabılarını sunduklarını dile getirdi.

Air Jordan 11 Adapt, 30 Aralık’ta SNKRS uygulaması aracılığıyla 500 dolardan piyasaya sürülecek.