Walmart, Mobile Entegre Mağaza Tasarımını Hayata Geçiriyor

Dünyanın en büyük perakendecisi olarak kabul edilen Walmart son dönemde salgından dolayı dijitale yoğunlaşmış ve yatırımlarını arttırmıştı. Ancak mağazalarını da boş geçmeye niyeti olmayan Walmart tasarımsal bir değişikliğe gitmeye karar verdi ve hem salgın dönemine uyacak hem de dijitale entegre bir şekilde mağazalarının tasarımını değiştirmeye başladı.

Yeni mağaza deneyimi Walmart’ın mobil uygulamasına entegre bir şekilde inşa edilecek ve dijital olarak etkinleştirilen bir alışveriş ortamı yaratılacak. Havaalanı terminallerinden esinlenerek oluşturulacak olan yeni mağazalar, mobil cihazlardan erişime öncelik verilecek şekilde tasarlanacak.

Mağazaların yeni tasarımları sayesinde müşteriler ihtiyaç duydukları ürünleri daha hızlı bulacak. Müşteriler uygulama sayesinde mağaza üzerinden aradıkları ürünlerin hangi departmanda olduğunu görebilecek. Bu sayede alışveriş deneyimi daha verimli hale gelecek.

Tasarım, alışveriş yapan insanları içeri girdikleri zaman karşılayan ve Walmart’ın uygulamasını indirmeleri için taranabilir bir barkod içeren bir mağaza sisteminden oluşuyor. Uygulama; navigasyon, fiyat kontrolleri, temassız ödeme ve mağazadakilere alternatif ürün seçenekleri sunarak alışveriş yolculuğunu kolaylaştırıyor.

Proje için yaratıcı tasarım firması Fitch ile birlikte çalışan Walmart’ın en çok heyecanlandığı kısım ise, yeni tasarımın alışveriş yapanlara yeni ürünleri keşfetmeleri için daha fazla zaman sağlayacak olması. Fitch‘in Kreatif Direktörü Brandon Boston, tasarımdaki amaçlarının ürünü ön plana çıkartırken, müşteri için hem daha verimli hem de rahatlatıcı bir alan yaratmak olduğunu söyledi.

Walmart yeni tasarım sistemi ile beraber mağazalarının adeta bir uzaktan kumanda görevi göreceğini düşünüyor. Bu sistemde, Walmart Pay ve Self-Checkout kioskları ile ürün bulma ve temassız ödeme gibi araçları vurguluyor.

Walmart’ın pandemiden çok daha önce planlanmaya başladığı tasarımın aslında pandemi koşulları gereği başarılı olma şansı oldukça yüksek. Çünkü pandemi sorunsuz bir mağaza içi deneyim ihtiyacını hızlandırdı ve temassız ödeme imkanı insanlar için hali hazırda bir ihtiyaç haline geldi.

Son olarak Walmart bu yıl mağaza tasarım değişikliğini 200 lokasyona uygulamayı hedefliyorGelecek yıl ise 800 lokasyonda yenileme yapmayı planlıyor.