E-Ticarette Reklam Harcamaları, %18,3 Artacak

Yeni WARC raporu, COVID-19 salgınının tüketici alışkanlıklarını nasıl değiştirdiğini ve e-ticarete geçişi nasıl hızlandırdığını ortaya koydu. Bu bağlamda e-ticaret sitelerinde, çok kanallı perakendecilerde ve Amazon, Walmart ve TikTok gibi sosyal platformlarda tüketici talebini karşılamak için reklam harcamalarının % 18,3 artacağı tahmin ediliyor.

WARC raporu, e-ticaret reklam harcamalarındaki sıçramaya rağmen genel reklam harcamalarına ilişkin genel bir düşüş öngörüyor. Bu ayın başlarında, Interactive Advertising Bureau’nun raporu da reklam yöneticilerinin genel reklam harcamalarının %8 oranında düşeceğini tahmin ettiğini açıkladı.

WARC veri içeriği başkanı James McDonald yaptığı açıklamada, “Reklam yatırımları sabitken veya Covid-19’un ardından çoğu medyada düşerken, penetrasyon balonunu gören e-ticaret platformları, değişken bir ekonomik ortamda reklam performansını göstermek için satış verilerini kullanarak yeniden tahsis edilen bütçeleri yakalamak için güçlü bir konumdadır,” dedi.

Aynı zamanda WARC raporu, corona virüs salgını sırasında hangi çevrimiçi reklam platformlarının zemin kazandığını da özetliyor. Amazon, temel e-ticaret operasyonlarına artan talep nedeniyle Facebook ve Google ikilisine ait daha olgun reklam pazarlarını geride bırakıyor. Amazon’un “sponsorlu ürünler” reklamları, yıllık %87 tıklama artışı yaşarken, doğrudan satış reklamları %70 arttı.