H&M, 2021’de 350 Mağazasını Kapatacak

Geçtiğimiz aylarda H&M’in pandemi nedeniyle birçok mağazasını kapatmaya hazırlandığını ve çevrim içi alışverişlere ağırlık vereceğini duyurmuştuk. Bu yıl içerisinde 40 mağazasını kapatan H&M, 2021 yılında da 350 mağazasını kapatmayı planlıyor.

Moda devi H&M, çeyrek dönemdeki vergi öncesi karının geçen yıla göre yarıdan fazla azalmasının ardından yaptığı açıklamada, online satışlarına odaklanabilmek için 2021’de350 mağazasını kapatmayı planladıklarını dile getirdi. Bu, dünyanın en büyük ikinci moda perakendecisinin her 14 mağazasından birinin kapanacağı anlamına geliyor. Aynı zamanda COSMonki ve & Other Stores gibi markaların sahibi olan İsveçli şirket 100 yeni mağaza açacak ve 2021’i 250 mağaza düşüşle kapatacak.

H&M’in Almanya’dan sonra en büyük ikinci pazarı olan ABD’deki satışları da geçen yılın çeyreğine göre üçte bir düştü. Hatta alım gücü sebebiyle Güney Amerika, Singapur ve Hong Kong’taki satışlar daha da kötü etkilendi. Ancak bu bölgeler H&M’in toplam satışlarının küçük bir bölümünü oluşturuyor.

Bu sene internet satışları şirketin toplam satışlarının yaklaşık dörtte birini oluşturduğu için H&M, mağazalarını kapatırken bir yandan da yeni çevrim içi pazarlara girmeye devam ediyor ve bu yılın sonuna kadar Avustralya’da çevrim içi satışlarını başlatmayı planlıyor.

Her şeye rağmen mağazalar yeni normal ile birlikte Haziran’dan sonra yeniden açılmaya başladıkça satışlar da biraz toparlamaya başlıyor. Örneğin bu ay H&M, başlangıçta analistlerin tahmin ettiğinden 10 kat daha fazla üç aylık kar elde ettiğini bildirdi. Ancak bu kar, bir önceki yılın aynı döneminde elde ettiği karın yarısından az.

Son olarak şirket yaptığı açıklamada, müşteri davranışındaki değişimlerin corona virüs nedeniyle hızlı bir şekilde değişir hale geldiğini ve bu nedenle dijital yatırımlar, mağaza portföyü optimizasyonu ve entegre kanal arttırımı gibi dijital dönüşüm çalışmalarını hızlandırdıklarını dile getirdi.