Virgin Hyperloop Geleceğin Ulaşım Sistemini Test Ediyor

Vakumlanmış tüpler içinde hava ve sürtünme direnci olmadan hareket edebilecek kapsüllerden meydana gelen hyperloop teknolojisi geleceğin ulaşım sistemi olarak görülüyor. İlk kez 2012 yılında Elon Musk tarafından duyurulan ve geliştirilmeye çalışılan teknoloji, günümüzde pek çok teknoloji şirketinin de ilgi alanında. Bu şirketlerden biri de Virgin Hyperloop.

Olasılıkları genişleten, mesafe-zaman engellerini ortadan kaldıran, hızlı ve zahmetsiz yolculuklar yaratma misyonuyla hareket eden Virgin Hyperloop, dün sertifikasyon testini Batı Virginia’daki yeni tesislerinde yapacağını açıkladı. ABD Ulaştırma Bakanlığı ile doğrudan çalışmayı öngören sertifikasyon testi aynı zamanda ABD’nin ulusal güvenlik sertifikasyonunun da çerçevesini oluşturacak.

Batı Virginia’daki tesisten önce Virgin Hyperloop, hyperloop teknolojisini Kuzey Las Vegas’taki tam kapasiteli test alanında geliştiriyor ve test ediyordu. Hatta şirket, testlerini yürütmek için 500 metre uzunluğunda bir hyperloop kapsülü oluşturmuş ve ilk tam ölçekli sistem testini 2017’de gerçekleştirmişti. Batı Virginia’daki yeni tesisin ise özellikle sertifikasyon ve büyük ölçekli sistem testleri için kullanılması bekleniyor.

Büyük bir kapsül içerisinde saatte 1.200 km/s hızla yolcu taşımayı hedefleyen şirket, dünyanın birçok yerine Hyperloop ağları kurmak, toplu taşımacılığı daha önce hiç olmadığı kadar hızlı ve güvenli hale getirmek istiyor. Virgin Hyperloop, 2025 yılına kadar sistemini tamamen güvenli bir şekilde onaylamayı ve ardından her şey yolunda giderse 2030 yılına kadar ticari faaliyete geçmeyi umuyor.