Video tabanlı sohbet platformu Here.fm, 2.9 milyon dolar yatırım aldı

Jesse Boyes ve Seth Harris tarafından kurulan web tabanlı videolu sohbet platformu Here.fm, geliştirilmesi adına Y Combinator, bir takım melek yatırımcılar ve FirstMark‘ın katılımıyla  2.9 milyon dolar tohum yatırım aldığını duyurdu.

Pandeminin yaratmış olduğu kriz sonrasında, insanlar arasındaki iletişimi sağlayacak olan platformlarda çeşitli eksikliklerin olduğunu hisseden Boyes ve Harris; insanlara kişisel, paylaşılabilir ve esnek video sohbet odaları sağlayan Here.fm’i kurdu.

İletişimin en temelinde dört prensibin olduğunu ve bu prensiplerin esas alınarak Here.fm’in ortaya çıktığını dile getiriyorlar:

‘Ne söylediğin, ne olduğun, ne yaptığın ve nasıl hareket ettiğin.’

Günümüzde kullanılan her tür uygulamada ne yaptığımızdan ve nasıl hareket ettiğimizden çok ne dediğimize odaklanıldığı için Zoom gibi pandemi sonrasında yükselişe geçen uygulamaların resimli bir telefon görüşmesinden ibaret olduğunu söylüyor.

Here.fm ise; kişilere özelleştirilebilir, dekore edilebilir, sanal öğe ve resimlerden yararlanılabilir bir oda fırsatı sunuyor. Buna ek olarak, katılımcıların aynı anda ekranlarını paylaşabilme ve içinde bulundukları odayı tercih ettikleri boyutlara göre düzenleyebilme olanaklarına sahip oluyorlar. Dileyen, dekorunu yapabildiği bir bir pilates stüdyosu kurarken bir başkasıda kahve içenlerin toplanması için sanal bir dükkan kurabiliyor. Bu fırsat, kişilere Zoom çağrısından daha gerçek görünen ve kişilerin birbirinde uzakta olmasının dezavantajlarını yarı yarıya indiren bir platform olanağı sunuyor.

İki aydan beri faaliyet gösteren bu web tabanlı sohbet platformu binlerce oda oluşturmasını sağlamışken, sektörde birçok şirketin bu konuda yarışa girdiği dikkat çekiyor. Here.fm’in sunduklarına benzer araçlar ile piyasada olan Mmhmm, sohbetten çok daha fazla iş sunumu  yapılmasına ortam hazırlarken; Macro ise toplantılardan alınan verimliliği maksimize etmek adına Zoom tarafından kullanılan bir araç olarak piyasada yer alıyor.