Tarımı dijitalleştirmeyi amaçlayan Arable, 20 milyon dolar Seri B yatırım aldı

Çiftçilerin mahsüllerinin gelişimini gözlemleyebildiği; su miktarı ve güneş gereksinimlerinin ise ölçülebildiği bir teknoloji hizmeti sunan Arable, Prelude Ventures‘ın liderliğini üstlendiği B Serisi yatırım turunda 20 milyon dolar finansman aldı.

Mevcut yatırımcıları olan S2G Ventures, Middleland Capital ve Chasefield‘ın yanı sıra tura ve yatırıma M20, Tridon, Nassau Street Ventures katıldı. 2015’teki faaliyet başlangıcında bu yana şirket toplam 38 milyon dolar topladı.

İnsan için en temel olan gıda üretimini teknoloji ile ortak bir noktada birleştirerek üretime kolaylıklar sunan Arable CEO’su Jim Ethington, çiftçilere gerekli bilgilerin sağlanması adına bitkilerin, havanın ve suyun bir dizi spektral ve termal sensör tarafından takip edilip gözlemlendiğini aktarıyor. Günümüzde tarım alanı açısından yüksek potansiyele sahip coğrafi bölgelere ilermek istediklerini de dile getiren Ethingthon; halihazırda Brezilya’daki bulunan ofislerini genişletmek, sonrasında Asya pazarına adım atmak istediklerini söylüyor.

Pandemi nedeniyle çeşitli şirketler bir daralma ile karşı karşıya kalsalarda, Arable 2020 yılını diğer şirketlere oranla bu yılı farklı geçirmiş gözüküyor. COVID-19 krizinin insanın en temel ihtiyaçları arasında gıdanın olduğunu hatırlatması sayesinde şirket, üçüncü çeyrekte yüzde 300’ün biraz üzerinde satış büyümesi yaşadıklarını dile getiriyor.

Yatırımı üstlenen Prelude Ventures’ın Genel Müdürü Mark Cupta, uzun zamandır tarımı ve dijitalleşmeyi ortak noktada buluşturmayı amaçlayan bir girişim aradığını aktarıyor. 4 yıllık araştırmaları sonucunda ise aradığı şirketin Arable olduğunu vurgulayarak sözlerine Arable’ın tutarlılıkla ve özenle seçilmiş bir veri katmanı oluşturmuş olmasının kendisinin yatırım serisini yönetme fikrini sağladığını da ekliyor.

Son olarak ise Ethinghton, paranın inovasyona ve küresel gelişmeye ayrılacağını söylüyor.