NBT'den online buyume

NBT (Next Big Thing), 2019 yılında beta kullanıma açtığı online büyüme odaklı pazarlama platformu Growth Marketing Hub’ın lansmanını gerçekleştirdi

2015’te Büyüme Odaklı Pazarlama danışmanlığı ve servisleri sağlayarak başladığı serüvenini, 2016’da Londra ofisini açarak global alana taşıyan NBT (Next Big Thing), 2019 yılında beta kullanıma açtığı online büyüme odaklı pazarlama platformu Growth Marketing Hub’ın lansmanını gerçekleştirdi.

NBT, Growth Marketing Hub ile kullanıcıların dijital pazarlamayı kendi kendine öğrenmesi ve uygulaması için araçlar, kılavuzlar, egzersizler, e-kitaplar, vaka çalışmaları, eğitimler, webinarlar, taktikler, makaleler ve şablonlar gibi kaynaklar sunuyor. Growth Marketing Hub’ı birkaç farklı başlıkta ele almak mümkün. 

GMH Courses:

NBT'den Online Büyüme Odaklı Pazarlama Platformu: Growth Marketing Hub

Dr. Eren Koçyiğit tarafından detaylıca ele alınan online eğitimler; PPC, Sosyal Medya, SEO, E-mail Pazarlaması ve daha pek çok konuda kapsamlı bilgi vermeyi hedefliyor. İşletmelere veya kariyerini geliştirmek isteyenlere önemli iç görüler veriyor. Kullanıcılar beğendikleri eğitimleri favorilere ekleyerek daha sonra My Hub kısmından bu eğitimlere kolayca erişebiliyor.

GMH Tools:

NBT'den Online Büyüme Odaklı Pazarlama Platformu: Growth Marketing Hub

7 tane strateji ve 6 tane planlama olmak üzere toplamda 13 adet tool sunuluyor. Büyüme odaklı pazarlamanın temelini oluşturan stratejiyi kurgulamak için marka check-up’ı, rakiplerin analizi, müşteri araştırması, her bir ürün/çözüm veya hizmet için persona oluşturma, her bir marka ve persona için konumlandırma yapma, büyüme hunileri ve büyüme metrikleri oluşturmaya araçları mevcut.

Stratejiyi gerçeğe dökmek için yapılması gereken planlama adımlarını da açıklayan 6 adet planlama aracı bulunuyor. Kullanıcılar website/app engagement, içerik planlama, e-mail pazarlaması, sosyal medya pazarlaması ile birlikte “earned” ve “paid” medya planlamaları yapıp persona ve marka bazlı hazırladıkları planlamalar sonradan edit edebiliyor, statüsünü “yapıldı”ya çekebiliyor. Ayrıca bunları yazdırmak veya Excel ve PDF dosya olarak indirmek mümkün oluyor.

GMH Tactics:

NBT'den Online Büyüme Odaklı Pazarlama Platformu: Growth Marketing Hub

Platformda, sosyal medyadan PPC’ye, e-postadan SEO ve stratejiye tüm büyüme kanallarında marka bilinirliği ve trafik yaratma, müşteri dönüşümü, müşteri edinimi ve koruma elde tutma amaçları ile kullanılabilecek 100’den fazla büyüme taktiği bulunuyor. Bunların kanal, hedef ve zorluk derecesine göre filtreleyerek kolayca uygulamaya hazır taktikler olduğunu belirtelim. Kullanıcılar beğendikleri taktikleri favorilere ekleyerek daha sonra My Hub kısmından bu taktiklere ulaşabiliyorlar.

GMH Curation:

NBT'den Online Büyüme Odaklı Pazarlama Platformu: Growth Marketing Hub

Hubspot, Google, SEMrush, Linkedin, Instapage ve Facebook gibi kaynaklardan NBT ekibi tarafından seçilen ve dijital pazarlama kanallarını kapsayan 200’den fazla kılavuz, kurs, araç, kullanıma hazır template, webinar, e-kitap, vaka çalışması ve makale mevcut. Kullanıcılar beğendikleri yazı ve kılavuzları okuma listesine ve/veya favorilere ekleyebiliyor; bunlara daha sonra My Hub kısmından kolayca erişebiliyorlar.

GMH Events:

NBT'den Online Büyüme Odaklı Pazarlama Platformu: Growth Marketing Hub

Kullanıcılar Büyüme Odaklı Pazarlama hakkında her ay gerçekleştirecek online workshop ve webinarları takip ederek kayıt olabiliyorlar. 

My Hub:

Kullanıcıların kişisel kütüphanesi olarak da kullanabileceği My Hub’tan kullanıcılar hızlıca yüzlerce kaynaktan okuma listesine ekledikleri yazı ve kılavuzlara Reading List kısmından; favorilerine ekledikleri kurslar, yazılar, araçlar, taktikler ve etkinliklere de Favorites altında tek bir yerden ulaşabiliyorlar. Kullanıcıların Tools kullanarak oluşturdukları dijital pazarlama stratejileri ve planlamaların hepsi de My Hub kısmında erişime açık oluyor.

My Hub modülü üzerinden kullanıcılar, profili ayarlarına ve üyelik planlarına da ulaşabiliyor. Platforma ücretsiz olarak üye olan kullanıcılar diledikleri zaman My Hub altında yer alan My Plan kısmından Premium Plan’a geçiş yapabiliyor. Platformda “Premium” kullanıcılar tüm kaynaklara; “Basic” kullanıcılar ise skills test, online etkinlikler ve pazarlama alanında kürasyon edilmiş kaynaklara erişebiliyor. 

Premium üyelik yıllık 96 pound

Bu noktada ücretlendirmeden de bahsedelim. Premium üyelik ücreti aylık 8 pound olarak belirlenmiş, ancak ücret yıllık olarak alınıyor ve kullanıcıların Premium üyelik için 96 pound ödemesi gerekiyor. Platformun lansmanı oldukça kısa zaman önce yapılmasına rağmen şu anda 200 kullanıcısı bulunuyor. Premium kullanıcı sayısı işe 20’yi geçmiş durumda.