Pazarlamacıların Çoğu, Sanal Etkinliklerin 2021’de de Devam Edeceğini Düşünüyor

Sanal toplantılar, teklifler, ürün tanıtımları ve takipler etrafında odaklandıklarında her ne kadar verimli kabul edilse ve pek çok insan bu sanal etkinliklere katılmaktan mutlu olsa da, yüz yüze etkinliklere kıyasla insanların karşılaştıkları en büyük zorluklardan biri ağ oluşturma fırsatlarının olmamasıdır.

Pek çok pazarlamacı, özellikle ağ oluşturmak ve potansiyel müşterileri belirlemek için canlı etkinliklere katılır, ancak olası satış oluşturmayı sanal olarak yapmak daha zor bulur. Ancak COVID-19 pandemisi ile beraber hayatımızda daha çok yer edinen sanal toplantılar hayatımızdan hemen gidecek gibi gözükmüyor. The 614 Group‘un Marketing Dive ile paylaştığı yeni bir rapora göre, medya ve pazarlama yöneticilerinin %71’i, 2020 yılında sanal toplantıların ve konferansların işletmeler için tek seçenek olacağını düşünüyor.

614 Group’un “Yüz-Yüze İş Ekonomisinin Geleceği’’ araştırması olan ikinci dalga raporu, pandemi devam ederken, pazarlama endüstrisinde işlerin nasıl görünebileceğine dair en son bilgileri içeriyor.  Bulgulara göre, ankete katılanların çoğu olayların bu yıl ve sonrasında sanal kalacağını düşündüğünden, sanal ortamda yüz yüze yapılan olayların kalıcı bir etki yaratabileceğini gösteriyor.

Pek çok sektör profesyoneli pandeminin azalmasından sonra bile iş toplantıları ve etkinlikler için sanal bir gelecek bekliyor. Bulgular, pandeminin ilk dönemindeki bulgulara kıyasla %12’likbir artış olduğunu yönünde. Ayrıca insanların canlı etkinlikler dönse bile hala sanal öğeler bekleme düşüncesi, pandeminin ilk dönemine göre %36’lık bir artış sergiliyor.

Son olarak raporda bundan sonraki süreç hakkında görüşler bildirilirken, profesyonellerin sanal olarak iletişim kurması ve potansiyel müşterilerle buluşması için yollar bulan tedarikçilerin, sanal etkinliklerin bir süre daha kalması beklendiği için uzun vadede fayda sağlayabileceğine de yer verildi.