Otellerde Yeni Dönem: Oda Servisi Yapan Robotlar

Kaliforniya’daki Hilton ve Marriott otelleri; yiyecek, içecek, havlu hatta evcil hayvan malzemelerini bile teslim eden robotları tanıtarak personel-müşteri ilişkisinde ekstra önlemler aldı. Healdsburg’teki Marriott oteli Hotel Trio, otelin haritasıyla programlanan, asansörle ve telefon sistemleriyle iletişim kurabilen ve konuk odasında beş dakika kalabilen sosyal mesafeli robot Rosé’yi işe aldı.

Hotel Trio’nun genel müdürü bir açıklamasında “Rosé, istenilen eşyaları suitlerine teslim ederek iletişimsiz teslimatı tercih eden konuklar için gönül rahatlığı sağlıyor.” ifadesinde bulundu. Konuklar, her odadan çıktığında sterilize edilen Rosé tarafından karşılanırken, teslimatlarını resepsiyondan alabilirler.

Winnie isimli benzer bir robot aynı amaçla LAX Embassy Suites’te kullanılıyor. Otel yönetimi, Haziran sonunda konukların %60’ının Winnie ile bağ kurmuş olacağını belirtti. İkisi de Hilton’a ait olan ve aynı binada hizmet veren H Hotel Los Angeles ve Homewood Suites Los Angeles Uluslararası Havalimanı Oteli de lobi restoranından konuklara yemek servis etmek için Hannah adlı robotu kullanıyor.

Her iki robot da oteller tarafından ziyaretçileri eğlendirmek için zaten kullanılıyordu ancak bunun dışında çok fazla amaca hizmet etmemişti. Salgının vurmasıyla birlikte bu küçük eğlence cihazları, gerekli sosyal mesafe araçları haline geldi.

Hotel Trio’dan bir temsilci, robotların odaları temizlemek ya da bagaj taşımak gibi başka görevleri yerine getiremediği için gerçek insanların işlerinin yerini almadan müşteri deneyimini geliştirdiğini belirtti.

Robotların odaları temizlemesiyle ilgili birçok otel farklı bir yaklaşım sergiliyor. Kat planlarını haritalayarak ve her odayı yüksek güçlü UV ışınıyla temizleyerek Covid-19 taneciklerini hızla yok etmek için tasarlanmış UVC robotları kullanılıyor. UVD Robots ve MIT ile iş birliği içinde olan ve Ava Robotics ile birlikte çalışan Teklight, bunu mümkün kılmak için modellerin tesisini ve dağıtımını üstleniyor. New York’taki Crowne Plaza Hotel dahil olmak üzere InterContinental Hotels Group, işletmelerinde bu teknolojiyi kullanmaya başlarken Beverly Hills’teki Beverly Hilton’da şu an UVC robotları kullanılıyor.