Starbucks Japonya, Ortak Çalışma Alanı Olan Bir Kafe Açtı

Pek çok insanın Starbucks ve benzeri kafelerde çalışmayı tercih ettiğini biliyoruz. Çünkü bu tarz mekanlar nispeten rahat bir çalışma ortamı sunuyor, ücretsiz Wi-Fi barındırıyor ve insanlar, her an yiyecek-içecek alma imkanına sahip oluyorlar. Starbucks ise Japonya’da açtığı yeni mağazasıyla bu deneyimi bir adım öteye taşıyor.

Starbucks Japonya, içinde kendi ortak ofisi ve bireysel çalışma kabinleri bulunan iki katlı bir kafe açtı. Kafenin ikinci katında, uzaktan çalışanların ve iş insanlarının yalnız çalışabilmeleri ya da kahve eşliğinde toplantı yapabilmeleri için bir ortak çalışma alanı bulunuyor. Birinci kat ise yiyecek ve içeceklerin satın alınabildiği, aşina olduğumuz Starbucks konseptine sahip.

Kafedeki bu ortak çalışma alanı, medya şirketi Think Lab ile ortaklaşa meydana getirildi. Ortak çalışma alanında bulunan özel kabinler, Think Lab tarafından yönetiliyor ve bu kabinlerin 15 dakikalık kullanımı 300 Japon yeni (2,8 dolar) olarak ücretlendiriliyor. Ortak ofis alanının kullanımı için ise müşterilerden herhangi bir ücret talep edilmiyor. Bunların yanı sıra bu kafe, Starbucks mobil sipariş sisteminin yanı sıra nakitsiz ödemeleri de destekliyor.

Uzaktan çalışmanın konuşulduğu şu günlerde, şirketler ve çalışanlar “uzaktan çalışma” konseptini daha fazla benimsedikçe, önümüzdeki dönemde bu tarz kafe ve ortak çalışma alanını bir araya getiren hibrit mekanların popüler hale geldiğini görebiliriz.