Apple, Kendi Arama Motorunu Çıkarabilir

Google‘ın arama motoru alanındaki tahtı, Apple’ın kendi arama motorunu geliştirmesiyle sarsılabilir. Financial Times, Apple’ın bir arama motoru geliştiriyor olabileceğini açıkladı.

Financial Times’ın iddia ettiğine göre, Apple, iOS 14 için sessizce kendi arama motorunu geliştiriyor. New York Times ise iOS’teki varsayılan arama motorunun Google olmaya devam ettiğini ve bunun için Google’ın Apple’a yılda 8 ile 12 milyar dolar arasında bir ücret ödediğini belirtti.

Apple, iki yıldan uzun bir süre önce Google’ın eski arama müdürü John Giannnandrea‘yı işe aldı. Eski Google baş mühendisi Bill Coughran’a göre, Apple o zamandan beri, “daha genel bir arama motoru oluşturmak” için arama mühendislerini işe alıyor. Arama motorunun halihazırda çalışır durumda olabileceğine dair işaretler var.

Apple, Google’ı alt edebilecek kaynaklara sahip sayılı şirketlerden biri. 2 trilyon doları aşan piyasa değeri ve elindeki yaklaşık 200 milyar dolar nakit ile şirket, yalnızca Google’dan alınan parayı geri çevirme değil, aynı zamanda rekabetçi bir arama motoru oluşturmak için gereken sunucu altyapısına ve yatırım yapma olanağına da sahip.

Potansiyel Apple arama motorunun en büyük satış noktası ise muhtmelen artan kullanıcı gizliliği olacaktır. Apple, “gizliliğin temel bir insan hakkı” ve “temel değerlerimizden biri” olduğu konusuna vurgu yaparak son yıllarda rakiplerinden ayrışmak için büyük çaba gösterdi.

DuckDuckGo ve benzeri rakipler gibi, Apple da kişisel bilgileri kaydetmeyen veya web üzerindeki kullanıcıları izlemeyen bir arama motoru oluşturmaya çalışabilir. Bunu yapmak Apple için daha kolay olabilir; çünkü Apple, Google’ın aksine kullanıcıları hedeflemek için kişiselleştirilmiş verilerden yararlanan reklam gelirine bel bağlamıyor. Apple’ın geliştirdiği söylenen bu arama motorunu kendi cihazlarıyla sınırlı tutup tutmayacağı ise merak konusu.