İki Türk girişimci tarafından San Francisco’da kurulan Chooch AI, 20 milyon dolar yatırım aldı
İki Türk girişimci tarafından San Francisco’da kurulan Chooch AI, 20 milyon dolar yatırım aldı

Yapay zeka platformu olan Chooch AI, risk sermayesi şirketi Vickers liderliğindeki turda 212, Streamlined Ventures, Alumni Ventures Group, Waterman Ventures ve bazı yatırımcılardan 20 milyon dolar yatırım aldı.

İki Türk girişimci Emrah Gültekin ve Hakan Gültekin tarafından 2015 yılında San Francisco‘da kurulan ve 212‘nin portföy girişimlerinden biri olan Chooch AI, endüstriyel alanlarda ve şirketlerdeki öğeleri yüksek hızda tanımlayıp etiketlemelerini sağlıyor. Girişim, çok çeşitli sektörlerde eksiksiz bir bilgisayar vizyonu dağıtım sürecini kullanarak görsel işleme ile görevleri ve süreçleri yönetiyor.

Tek amaçlı bilgisayar görüntü sistemlerinin aksine Chooch Al, herhangi bir spektrumdan görsel verileri hızla alıp işleyebiliyor, kısa sürede içinde nesneleri, eylemleri, süreçleri, koordinatları, durumları ve daha fazlasını algılayabilen AI modelleri oluşturabiliyor. Böylelikle takip edilmesi gereken ancak takibi zor alanlardaki iş süreçlerini raporluyor ve bilgilendiriyor.

Chooch, belirli dikey sektörlere odaklanmak yerine, herhangi bir ortamda çalışabilecek daha geniş bir yaklaşım benimseyerek kendisini diğer Yapay Zeka (AI) girişimlerinden farklılaştırmaya çalışıyor. Kurucu ortak Gültekin, riskli alanlarda maske takmayan herkesi veya şantiyede baret kullanmayan herkesi tespit etmek için de bu yazılımın kullanabileceğini söylüyor.

Chooch AI, NVIDIA Inception ve Metropolis programlarının bir üyesidir ve GPU destekli uç cihazlarda ve PC’lerde toplu olarak konuşlandırılabiliyor. Chooch AI, buluttaki Chooch AI kontrol panelinden AI modellerinin, cihazlarının ve video akışlarının uzaktan yönetilmesine olanak tanıyor.

Girişimin müşterileri arasında Fortune 500 şirketleri ve ABD Hükümeti de bulunuyor. ABD, Hindistan ve Türkiye’de olan 22 çalışanıyla Chooch AI, sadece bulunduğu coğrafyalardan dolayı çok çeşitli bir şirket olarak, dünyanın tüm önemli bölgelerini kapsıyor. Önümüzdeki yıl ise çalışanlarının sayısının ikiye katlamak istiyor.

Bu yatırımı; stratejik mühendislik ekibini büyütme, en iyi veri bilimcileri oluşturma ve küresel bir satış ekibi kurmada kullanacak.