Spotify, Yakında Fiyatlarını Arttıracak

144 milyon premium müşterisi ve toplamda 320 milyon aktif kullanıcısı olan Spotify, son çeyrekte 6 milyon yeni abone kazanmasına rağmen istenilen satış ve kazanç rakamlarına ulaşamadı ve 101 milyon Euro’luk bir kayıp yaşadı. Bu nedenle de Spotify CEO’su Daniel Ek, ileri bir tarihte şirketin fiyat politikasını yeniden düzenleyerek artışa gideceğini açıkladı.

Daniel Ek yaptığı açıklamada, şirketin Belçika, İsviçre, Bolivya, Ekvador ve diğer pazarlarda aile planı için fiyat artışını yapacaklarını belirtti.Aynı zamanda fiyat artışlarının daha da genişleyeceğini söyledi. Ancak şirketin, dolar ve sent veya coğrafyalar cinsinden fiyat artışlarına ilişkin planlarını özel olarak detaylandırmadı.

Spotify, halihazırda bazı pazarlarda yüksek fiyatları test etmeye başladı bile. Örneğin Avustralya‘daki aile planı fiyatlandırmasını 1 Ekim’den itibaren yeni aboneler için 17.99 Avustralya dolarından 18.99’a çıktı.

Daniel Ek, Spotify’ın gelişmiş içerik adı altında Spotify içerik kitaplığını geliştirme ve podcast şovlarını arttırma yatırımları nedeniyle daha fazla maliyetle uğraştığını söyledi ve bu nedenle de fiyat artışının kaçınılmaz olduğunu dile getirdi.

Spotify, öne çıkan geliştirilmiş içerikler kısmında, “The Michelle Obama Podcast“, Spotify’ın DC Comics ile iş birliği “Batman Unburied Podcast” bulunuyor. Aynı zamanda Spotify, Riot Games ile bir e-spor ortaklığı kurarak “League of Legends“ve podcastlerini film ve TV’ye dönüştürmek için Chernin Entertainment ile çalışıyor.