PAL-V’nin Uçan Arabası, Yola Çıkmak İçin Gereken İzinleri Aldı

Hollandalı uçan araba şirketi PAL-V, bu hafta Liberty isimli uçan arabasının Avrupa’da yol kabul testini geçtiğini ve resmi bir plaka ile hem caddelerde hem de otoyollarda sürülmesine izin verildiğini duyurdu.

Şirketin “dünyanın ilk uçan arabası” olarak nitelendirilen ticari ürünü The Liberty, halka açık yollarda ruhsat alabilmek için Şubat ayından bu yana test pistlerinde adım adım ilerledi.

PAL-V CTO’su Mike Stekelenburg bir basın açıklamasında, “Bu dönüm noktasına ulaşmak için uzun yıllardır yetkililerle iş birliği yapıyoruz. Takımda hissettiğiniz heyecan çok büyük. ‘Katlanmış bir uçağın’ tüm yol giriş testlerini geçmesi çok zordu,” dedi.

Liberty, normal gazla çalışıyor ve yolda 1315 km mesafe katedebiliyor. Havalanmak için 590-1082 fit aralığında bir piste, iniş için ise yaklaşık 100 fitlik bir piste ihtiyaç duyuyor. 4 saatten fazla havada kalarak 300 millik bir mesafeyi katedebiliyor. Şirket, 2022’de nihai bir ürün sunabilmeyi umuyor.

Test sürücüsü Hans Joore Liberty hakkında, “Çok yumuşak ve direksiyona duyarlı. Yalnızca 660 kg ağırlığıyla gerçekten iyi hızlanıyor. Genel deneyim bir spor araba gibi. Sansasyonel hissettiriyor,” dedi.