Spotify, Duygularımıza Göre Şarkılar Önerecek

Spotify, sesinizi analiz etmesine ve “duygusal durumunuza, cinsiyetinize, yaşınıza veya aksanınıza” dayalı şarkılar önermesine olanak tanıyan patentli bir teknolojiye sahip. 2018’de dosyalanan ve 12 Ocak’ta verilen patent, yayın devinin konuşma tanıma teknolojisini kullanarak bir kullanıcının ortamı ve duyguları hakkında “gözlemler yapmasına” izin verecek.

Patente göre Spotify, kullanıcıların ruh hallerini ve hatta sosyal ortamlarını (tek başına, küçük grup, parti vb.) yansıtan müzik çalabilir. Patent, konuşma tanımanın yaş ve cinsiyet hakkında bilgi toplamak için kullanılabileceğini öne sürerken, “tonlama, stres, ritim” gibi bağlamsal ipuçları, bir kullanıcının “mutlu, kızgın, üzgün veya nötr” olup olmadığına dair ipuçları sağlayacak. Sonuçlar, önerileri geliştirmek için bir kullanıcının önceden dinlediği şarkıları ve arkadaşlarının müzik zevkini içeren diğer bilgilerle birleştirilecek.

Bu teknoloji, Spotify’ın geçen yıl patentini aldığı birkaç teknik yenilikten biri. Eylül ayında, insanların “bir müzik parçasını kendi vokalleriyle kaplamasına” olanak tanıyan karaoke benzeri bir özelliğin patentini almıştı. Bu hafta ise müziğinizin temposunu koşu hızınızla eşleştiren “ritim temelli bir medya içeriği seçim motoru” için izin aldı.