Reengen, globaldeki büyümesine İngiltere merkezli Faradai markası olarak devam edecek

Türkiye’den çıkan iş zekası şirketi Reengen, enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik dikeylerindeki yapay zeka ve IoT uygulamalarında globaldeki önemli oyunculardan biri olma hedefine  Faradai markasıyla devam edecek ve yurt dışındaki operasyonlarının tümünü İngiltere merkez ofisine taşıdı.

Reengen, 2021 ilk çeyrekte Fas, Rusya, Azerbaycan, Ekvador, Peru ve Kolombiya’yı hizmet verdiği pazarlar arasına kattı. Londra’da aktif çalışanlara sahip bir merkez ofisi olan Reengen, GEP (Global Enterprenur Program) ve London & Partners projeleriyle büyüme faaliyetlerine Faradai olarak devam ediyor.

Londra’da açtıkları ofisten ve yurt dışı stratejilerinden Reengen-Faradai Kurucu Ortak & CEO ‘su Şahin Çağlayan söyle bahsetti: “Reengen olarak global pazarlarda enerji sektöründeki açığı daha öncesinde de görmüştük ve halihazırda da 25 müşteriye yurt dışında hizmet veriyoruz; ancak globalde lider olabilmek hızlı aksiyon alabilmekten geçiyor. Bizim de hedefimiz globalde de öncü olmak ve değer yaratmak olduğu için globalde konumlanmış bir marka ihtiyacı bizim için kaçınılmaz oldu ve tüm bu sebeplerden Londra merkezli yeni markamız Faradai ortaya çıktı.

Reengen ile Faradai’ın hizmetleri hemen hemen aynı olsa da sektör ihtiyaçları biraz daha farklı bu nedenle ürünlerimizi de biraz daha bölgeye göre optimize ederek aynı hizmet kalitesi ile sunma niyetindeyiz. İngiltere dışında Batı Avrupa, Latin Amerika ve Orta Doğu bölgeleri de hedef pazarlarımız içerisinde.”

Şahin Çağlayan neden bir isim değişikliği ile yurt dışına açıldıklarını ise su sözlerle anlattı:
Biz enerjide dijital dönüşümü şirket odağına alarak müşterilerimize uçtan uca dijital enerji yönetim imkanı sunuyoruz. Bu sayede onların potansiyel tasarruf alanlarını keşfetmelerini sağlayor, enerji verimliliklerini artırmalarına Enerji AI & IoT Platformumuz ile destek oluyoruz. Böylece hem kaynakların verimli kullanılmasını hem de kurumların karbon ayak izlerini azaltmalarını sağlayarak sürdürülebilir bir gelecek için çalışıyoruz. Amacımız; temiz enerji ve sürdürülebilir bir dünya. Bu bağlamda bizim mevcut ismimiz Reengen olarak Renewable Energy Generation (Yenilebilir Enerji Yönetimi) ‘dan geliyor. Fakat biz tüm bunları yaparken arkada teknolojiyi, yapay zeka ve machine learning algoritmalarını yoğun bir şekilde kullanıyoruz. Bu nedenle de ismimizde AI geçmeli artık diye düşündük ve bu düşünceyle de yeni bir pazara hem yeni bir isimle hem de yeni bir mottoyla açılma kararı aldık.

Faraday’ı elektrikten biliyorsunuzdur. Yine yaptığımız işin içinde enerji ve elektrik var fakat bu sefer markamızın yanına yapay zekayı da ekledik ve FaradAI markası doğdu. Yıllardır sıklıkla kullandığımız Energy is the new internet mottomuzu da Energy & Sustainability Intelligence olarak değiştirdik.

Globaldeki yeni marka açılımımız Faradai’ın Türkiye lansmanını 30 Mart Salı günü kıymetli iş ortaklarımız, müşterilerimiz, partnerlerimizle birlikte gerçekleştirdik.

Lansmanımıza katılım çok yüksekti. İş ortaklarımız Flo, ISS ve Oracle firmalarından çok değerli isimler de lansmanımızda konuşmacı olup bizi yalnız bırakmadılar. Hepsine değerli katılımları için teşekkür ederiz.

Pandemi dönemi devam ettiği için mecburen online bir etkinlik düzenledik fakat umuyorum ilerleyen günlerde yüz yüze de bir etkinlik yapma şansımız olur.”

Son olarak bu kadar hızlı büyümenin arkasındaki motivasyondan bahseden Çağlayan sözlerine şu ifadelerle devam etti: “Bizi en çok motive eden konulardan bir tanesi yaptığımız işin katma değeri. Bugüne kadar çalıştığımız iş ortaklarımızla birlikte toplamda 1.2 Gigaton karbon ayak izi düşüşü sağladık ve 500 milyar kadar ağaç kurtardık. Bu sayıyı İngiltere ofisimizdeki global çalışmalarımızla daha da yükselterek dünyaya pozitif katkımızı katlayarak artırmak istiyoruz.

Reengen-Faradai’ın ürün ve servislerinden sorumlu kurucu ortağı Utku Simitli, Reengen’in globaldeki yeni yüzü Faradai ile önümüzdeki 2 yılda Avrupalı proje partnerleri ile talep tarafı yönetimi, güneş enerjisi, enerji depolama ve mikro-şebeke optimizasyonu üzerine 3 yeni AB Ar-Ge projesi gerçekleştireceklerini belirtti. Bu projelerle Enerji AI & IoT Platformu’nun analitik zeka, veri entegrasyon ve raporlama kabiliyetlerini geliştirerek farklı sektörlerden müşterilerinin ihtiyaçlarına daha hızlı ve nokta atışı çözümler sunmayı hedeflediklerini söyledi.

Satış ve Operasyondan sorumlu kurucu ortak Burak Sefer ise Faradai markasıyla globaldeki büyümeyi güçlü partner ve müşteri ağıyla her geçen gün katlayarak artırdıklarını ve hedeflerinin 2021 senesi içinde globalde toplamda 15 ülkeye ulaşmak olduğunu belirtti. Ayrıca asıl motivasyonlarının her zaman değer yaratmak, enerji verimliliğine ve sürdürülebilirliğe katkı sunarak sürdürülebilir bir dünya ve gelecek için çalışmak olduğunu belirtti.