paranin_rengi_2

Banknotların giderek daha az kullanıldığı br dünyada paranın rengi üstüne gerçekleştirilen özel bir çalışma yakında bir gelecekte tarih müzelerinin duvarlarını süslemeye namzet

Pandemi ile birlikte paranın önemi ile fiziksel varlığı arasında bir ters orantı ortaya çıktı. Sıkıntılı dönemler geçiren ekonomiler için para daha önemli hale gelirkeni ona dokunma arzusu da azaldı hatta nakitsiz ekonomiye geçişteki süreç dahi hızlandı. Birçoğumuz muhtemelen banknotların renklerine ve tasarımlarına çok fazla dikkat etmiyoruz. Diğer yandan İngiltere merkezli money.co.uk itibari para birimlerinin renk DNA’sını çıkarmak için özel bir çalışma hazırladı.

Çalışmada, baskın renklerinden, özellik figürünün mesleği, cinsiyet temsili ve herhangi bir bina veya hayvanın görünümüne dek, dolaşımdaki 157 para birimi analiz edilmiş. Bu sayede dünya çapında banknotların en yaygın ve en nadir özellikleri belirlenmiş. Paranın Rengi Uluslararası dolaşıma sahip ABD Doları banknotlarını basmak için kullanılan yeşil mürekkep, şu anda paranın en bilinen rengini teşkil ediyor. 1860’larda kalpazanlığı önlemek için orijinal olarak seçilmiş bir renk.

Çalışmada her bir para biriminin baskın rengini belirlemek ve adil bir karşılaştırma sağlamak için, her ülkedeki en popüler banknot veya 20 sterlinlik bir banknota (İngiltere’deki en yaygın banknot) en yakın eğere sahip banknot analiz edilmiş. Sonuçta ise aşağıdaki harita ortaya çıkmış. Çalışmada ayrıca hazırlanan bir renk kataloğu da var. Çalışmanın diğer öne çıkan noktası ise paralarda yer alan görseller. Sırasıyla politikacılar, kraliyet ailesi ve yazarlar parlarda en çok görünen karakterler. Hayvanlarda ise açık ara ile atlar önde iken, onu kuşlar, filler ve balıklar takip ediyor. Yapılarda ise kaleler, heykeller ve kamu binaları öne çıkıyor. Baskın renk yeşil iken maalesef baskın cinsiyet yüzde 92 ile erkekler oluyor. Çalışmanın tüm detaylarına buradan ulaşılabilir.