2. El Otomobillerde Fiyat Artışı Devam Edebilir

Haziran ayından itibaren yükselişe geçen ikinci el otomobile talep devam ediyor. Eylülde sıfır araç satışları %115,8 artarak rekor kırdı. İkinci el otomobil satışlarında ise eylül ayında bir önceki aya göre %10 oranında arttı. Geçen yılın aynı dönemine göre ikinci el pazarındaki toplam satış artışı %23 oranında oldu. Böylelikle 2020 yılındaki toplam ikinci el satışa adedi eylül ayı itibarı ile 5.087.463 adede ulaşmış oldu.

“İkinci El Fiyatları Yükselebilir”

Corona virüs salgını nedeniyle dünyanın birçok bölgesinde tedbirler tekrar hayata geçirilirken, üretimde alınacak olası bir duraklama kararlarının, kış aylarında sıfır araç tedariğinde tekrar olumsuzluklara neden olabileceğini belirten Otoshops Genel Müdürü Melih Mutlu şunları ifade etti:

“Eylül ayında sıfır araç pazarındaki rekor satışlar, önceki aylardan ve pandemi döneminden ötelenen taleplerin pazara yansıması sonucu beklenen bir gelişmeydi. Sıfırda talebin yeteri kadar karşılanamaması, döviz kurlarının yüksekliği ve ÖTV düzenlemesi sonucunda ikinci el otomobil fiyatlarında artışlar yaşandı.

Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tekrar çeşitli tedbirler hayata geçiriliyor. Otomobil fabrikalarında üretimlerin tekrar askıya alınması durumunda talepte sıkıntılar gündeme gelebilir. Bu da 2. el fiyatlarında artışların bir süre daha yaşanmasına yol açabilir. Otomobil artık bir yatırım aracı olarak görülüyor. Tüketiciler satarken kar edeceklerini düşünerek sıfır veya ikinci el otomobil sahibi olmak istiyor. Bu da pazarın stabil bir hale gelmesini şu an için engelliyor. 2021’in ilk çeyreğinde de pazarın bu doğrultuda ilerleyeceğini öngörüyoruz.”