Google, Sesli Yayınlarda Büyük Reklam Potansiyeli Görüyor

eMarketer’ın ABD’de yaptığı bir araştırmaya göre ABD’deki yetişkinler, 2020’de ilk kez radyodan çok dijital sesli platformları dinlemeye zaman harcadı ve aradaki farkın önümüzdeki yıl daha da genişlemesi bekleniyor. Yine araştırmaya göre yurt içi podcast reklam harcamasının yıl sonuna kadar 782 milyon dolar olması ve 2022’ye kadar 1.3 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Google, pazarlamacılara ve yayıncılara sunduğu ürün ve hizmetler alanında hızla büyüyen bir ortam olan dijital sesli reklamcılığa yatırım yapmaya başladı.

Google, kendi platformu olan Display & Video 360 (DV360) içine bir ses bölümü ekleyerek, daha fazla ölçüm seçeneği ve sesli reklam oluşturmayı kolaylaştıracak bir araç sunmaya başladı. Yayıncılar artık Google’ın platformu olan Ad Manager üzerinden programlı olarak sesli reklamları satabilecek ve satıcılar da ayrıca dinamik olarak reklamlara ekleme yapabilecekler.

Google Ad Manager ürün müdürü Carol Walport bir blog gönderisinde, yeni tekliflerin yayıncıların ses, video ve görüntülü içeriklerinde çapraz para kazanma stratejisi geliştirmelerine olanak tanıyacağını söyledi. Walport, “İş ortaklarımız artık tüm envanterlerini tek bir yerden yönetebilirler ve bu da kullanıcıların içerikleriyle nasıl etkileşim kurduğuna bağlı olarak en iyi reklam biçimini sunmayı kolaylaştırır” diyerek devam etti.

Dijital sesli yayıncılığa olan yatırımlarıyla büyümeye devam eden Google ayrıca en son pazarlamacılar için ücretsiz bir sesli reklam oluşturma aracı olan Audio Mixer’ı tanıttı ve Brand Lift ölçüm aracını ses, video ve YouTube kampanyalarında ölçümü birleştirmek için genişletti.

Veritone One’da Podcast ve Influencer Pazarlamadan sorumlu genel müdür yardımcısı Stephen Smyk; Google, programlamasını ve ses envanterine erişimini genişletip, ölçümü tek çatı altında birleştirdiğinde az satın alma gücüne sahip pazarlamacılar, müşteriler ve ajanslar için teklifler gerçekten avantajlı olacağını dile getirdi.