Facebook’tan Video Destekli 4 Dakikalık Yeni Flört Uygulaması

Her geçen gün Facebook‘un yeni ürün geliştirici ekibi NPE yeni bir uygulama ile karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz günlerde Hotline isminde Clubhouse benzeri yeni sesli mobil uygulama geliştiren NPE ekibi, şimdi de Tinder benzeri ama daha naif bir uygulama ile karşımızda.

2019’da ABD başta olmak üzere 20 ülkede Facebook Dating uygulamasını hayata geçiren Facebook şimdi de bu flört uygulamasını test etmeye başladı. Sparked isimli uygulama, flört anlayışına yeni bir yaklaşım getiriyor.

Yeni bir hesap oluşturmak için Facebook profili gerektiren uygulamayı kendisi “nazik insanlarla videolu buluşma” olarak tanımlıyor. Uygulama; herkese açık profiller, kaydırma opsiyonu, DM seçeneklerinin yanı sıra pek çok özelliğin ücretsiz olduğunu vaat ediyor. Uygulama tek bir seferde pek çok kişi ile 4 dakikalık video görüşmeler yapmaya olanak sağlıyor.

Eğer bu 4 dakikalık randevulardan, her iki tarafın da beğendiği adaylar olursa, kişiler 10 dakikalık ayrı bir görüşme planlayabiliyor. 10 dakikalık video görüşme sonunda Sparked, kişilerin iletişim bilgilerini paylaşabileceklerini ve Instagram, iMessage veya e-posta yoluyla iletişim halinde kalabileceklerini söylüyor. Sistem ABD’de oldukça popüler olan bizim de filmlerden bildiğimiz hızlı randevu etkinliklerinin dijitale taşınmış ve online bir versiyonu diyebiliriz.

Son olarak Bir Facebook sözcüsünün The Verge‘e gönderdiği bir açıklamada, uygulamanın varlığını doğrularken uygulamayı şu an için sadece küçük bir beta testinde tuttuklarını söyledi. Yani uygulamanın resmen hayata geçip geçmeyeceği şimdilik belirsiz.