Japonya’da Yenilebilir Yüz Maskesi Üretildi

Dünyanın global bir salgın yaşamasıyla birlikte maskeler de hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yerini almayı başardı.

Bundan birkaç sene öncesine kadar dışarda maske takan insanlar gördüğümüzde ne kadar tuhaf geliyorsa şimdi maske takmayan insanlar için olumsuz düşüncelere kapılıyoruz.

Tabii ki pandemi dolayısıyla birçok maske çeşidi de geliştirildi. İlk zamanlar tek tip medikal maskeler kullansak da şimdi farklı tasarımlarda maske alternatifleri görmek mümkün hale geldi. Japonya’da da alıştığımız maskelerin dışında, deneysel bir laboratuvarda yenilebilir yüz maskesi geliştirildi. “Mask Pan” olarak adlandırılan bu yüz maskesi, acıktığınız zamanlar için tatlı, kavun aroması içeren bir atıştırmalık oluyor.

Nefes alma konusunda endişeye kapılmamıza neden olsa da bu konuda da endişelenmeye gerek yok çünkü üç boyutlu tasarıma sahip oldukları için içi boş ve nefes almada herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Garmentec Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan ürün performans testlerinden geçen maske, karbonhidratlardaki “yüksek yoğunluklu lifler” sayesinde, piyasada bulunan yüz maskelerinden daha iyi olmasa da benzer şekilde performans gösterdiği tespit edildi.

Beş adet maske içeren bir paketinin fiyatı ise 1.800 ¥ yani yaklaşık olarak 16 dolar. Tek kullanımlık maskeyle kıyaslandığı zaman fiyatı elbette daha yüksek fakat kullandıktan sonra çöpe atmak yerine yeniliyor.