Vispera’nın kurucuları Aytül Erçil ve Ceyhun Burak Akgül, eşgüdümlü yönetim modeline geçti

Küresel bir şirket olma yolunda hızla ve başarıyla ilerleyen Vispera eş-CEO modeline geçerek şirkete yeni bir sinerji ve motivasyon katıyor.

Yapay görme ve makine öğrenmesi alanında geliştirdiği teknolojileri 22 ülkede, hızlı tüketim ve perakende sektörlerine çözüm olarak sunan ve Türkiye, Hindistan, Romanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya, Almanya ve Polonya dahil birçok ülkede faaliyet gösteren Vispera, eş-CEO’ları Aytül Erçil ve Ceyhun Burak Akgül ile eşgüdümlü yönetim modeline geçti.

Vispera’nın büyüme gündeminde yurtdışına açılım ve bu açılımı destekleyecek finansman ve yatırım kaynaklarını araştırmak ve geliştirmek önemli bir yer tutuyor. Buna karşılık mevcut iş geliştirme, satış ve pazarlama, operasyon ve ürün geliştirme gündemleri de artarak sürüyor. Bu koşullar altında, iki kurucu Aytül Erçil ve Ceyhun Burak Akgül kendi aralarında, pozisyonlarından bağımsız yürüttükleri eş güdümlü yönetim ilkesini resmi olarak yeni bir modele geçirme kararı aldı. Bu çerçevede Aytül Erçil yurtdışı açılım ve yatırım temalarına odaklı Eş-CEO olarak konumlanırken Ceyhun Burak Akgül de mevcut is potansiyelini artırma, organizasyonun evrimi, satış ve ürün stratejisi alanlarından sorumlu Eş-CEO olarak görev alıyor.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Vispera eş-CEO’larının görüşleri şöyle;

Vispera Eş-CEO’su Aytül Erçil: “Organizasyonel yapılanma ve büyüme gündemimize paralel olarak geliştirdiğimiz yapay zeka ürünleri ve hedeflerimiz, tüm dünyada gördüğümüz ilgiyi artırıyor. Bu ilgiden de güç alarak 2021’de daha etkili ve daha görünür olmamızı sağlayacak fırsatlar yakalayacağımıza inanıyoruz. Bu fırsatları değerlendirerek küresel bir teknoloji şirketi olma hedefimize bir adım daha yaklaşacağız.

Vispera Eş-CEO’su Ceyhun Burak Akgül: “Vispera, organizasyonunu organik olarak evrimleştiren bir kurum, o nedenle gelişen ve farklılaşan ihtiyaçlara göre değişimler her zaman mümkün. Ancak yakın zamanda (2021 senesi içerisinde) başka radikal değişiklikler öngörmüyoruz.

Çeşitlilik ve katılımcılık ilkesine özen gösteren Vispera’nın 112 çalışanından 43’ü kadın. Yönetici, direktör ve üst düzey pozisyonlardaki cinsiyet dağılımında kadınların oranı ise yüzde 30.

2020 yılını organizasyonel büyüme ve yeniden yapılanma yılı olarak geçiren Vispera, pandemide sağladığı istihdamı yüzde 30 artırarak şirket içindeki yapılanmasını yeniden oluşturdu.

Geliştirdiği yapay zeka ürünleri ile tüm dünyada artan bir ilgiyle karşılaşan Vispera, küresel bir teknoloji şirketi olma hedefine hızla yaklaşıyor.