Disney ve Hilton Gibi Markalar, Gezginleri Çekmek İçin Pinterest’e Yöneldi

Markalar, bu sene salgından dolayı en son seyahat fırsatlarını ve kampanyalarını duyurmak yerine, salgın sırasında sağlık ve güvenlik önlemlerini dikkate aldıklarını göstererek tüketiciye güven veren seyahatler sunma eğilimindeler.

Pinterest‘in Mobile Marketer‘in ile paylaştığı bilgiye göre, sitede “karavan kampı ipuçları” araması geçen senenin Haziran ayına göre yaklaşık %1.300 artmış durumda. Çünkü daha fazla Amerikalı sosyal mesafeye imkan tanıyan seyahat fikirleri aramaya başladı. 

Pinterest’in “karayolu gezisi rotaları” aramaları %250, “ülkeler arası yol gezisi” için %89, artış gösterdi. “Milli parklar” için %60 artış ve “göl hafta sonu” aramaları da %41 artış gösterdi.

Ayrıca seyahatle ilgili araştırmalarda genelde yol gezilerine odaklanılmasına rağmen “tatil yerleri” aramalarında %260 ve “uçak için gerekli temel malzemeler” aramalarında %170’ten fazla artış görüldü.

Pinterest’teki seyahatlerle ilgili aramalardaki son artışa göre, hava yolculuğu yavaşça toparlanma eğiliminde ancak tabiki de yolcu kapasiteleri hala geçen yılki seviyelerin çok altında.

Nisan ayında pandemi kısıtlamalarının yürürlüğe girmesiyle birlikte uçuşların yapılamaması gibi nedenler hava yolu şirketlerini de kötü yönde etkiledi. Ancak kısıtlamaların gevşetilmesiyle birlikte 16 Ağustos itibarıyla 860.000’den fazla kişi ABD havaalanı güvenlik kontrollerinden geçmiş durumda. Rakam pandemi dönemi için yüksek bir rakam ifade ederken aslında önceki yıl seviyelerine göre bir hayli düşük.

Pinterest‘e göre, pandemi dolayısıyla kısıtlanmalar kademeli olarak kaldırıldıkça, turizm sektörü de nefes almaya ve faaliyetlerini artmaya başlıyor. Turizm sektöründeki markalar bu ani düşüşten pazarlama çabalarını artırarak kurtulmaya çalışıyor.

Pinterest’in duyurusuna göre, seyahat planlaması da dahil olmak üzere bir dizi etkinlik için dijital panolarını kullanan kişilerle bağlantı kurarak seyahatle ilgili daha fazla içerik ve kampanyalar geliştiren birkaç marka olmuş bile.

Disney, Hilton, Southwest Airlines, Accor gibi markalar yaz aylarında seyahate ilginin artmasıyla birlikte Pinterest için markalı içerik ve kampanyalar geliştirmeye başladı.

Kısıtlamaları hafifleten ülkelerde lunaparkları kademeli olarak yeniden açan Disney, Karantina boyunca Pinterest kullanıcılarına evde yapılabilen tarifler paylaşarak onların ilgisini çekmeye çalıştı.

Ayrıca, insanları evlerinde daha fazla zaman geçirirken eğlendirmek için parkın sanal turlarını da hazırladı.

Oteller zinciri Hilton, konaklama veya eve daha yakın başka kaçamaklar arayan insanlar için seyahat fikirlerine odaklanırken, Fransız konaklama şirketi Accor, gezginleri güvenlik önlemleri konusunda güvence altına almak için kendisine ait olan Ibis Otelleri için oluşturduğu güvenlik ve önlem planlarını paylaştı.

Daha fazla insanın milli parklara ve açık havada geziler yapmak istemesiyle, Southwest Airlines, gezginleri bir gezi planlamaya teşvik etmek için yepyeni bir kampanya geliştirdi.

California eyaletinin turizm tanıtım ofisi olan Visit California ile birlikte farklı türde seyahat deneyimleri arayan insanlara hitap etmesini amacıyla tüketicileri 5 gruba ayırdı.

Aile ve arkadaşlarla zaman geçirmeyi sevene “Grup Tatilcisi”, yerel kültür ve tarih hakkında bilgi edinmek isteyene “Kültür Avcısı” gibi beş ana tüketici grubu belirleyerek yeni seyahat karakterleri yarattı.