Apple’dan Dijital Miras Özelliği
Riga, Latvia - November 13 2020: Apple laptop with Privacy logo. Privacy is a fundamental human right. At Apple, it's also one of our core values. Internet security

Birçoğumuz akıllı cihazlarımızdaki verilerin, bizler öldükten sonra kimlerin eline geçeceğini merak ediyordur. Hatta bu konuyla ilgili önlem alanlarımız da vardır mutlaka. 

Apple ise kişisel bir önlemin yeterli olmayacağını düşünüp bu konuyla ilgili yeni bir özellik geliştirdi.

Bir aile üyemizin, çok güvendiğimiz yakın bir arkadaşımızın ya da kendimize yakın gördüğümüz herhangi bir kişinin, ölümümüzden sonra verilerimize erişmesine izin verecek özelliğin adı “Dijital Miras” anlamına gelen, “Digital Legacy.”

Kullanıcıların bu özelliği aktive edebilmeleri için; kişiler ve iCloud‘a kaydedilen diğer şeyler gibi verilere erişim sağlayacak bir yönetici seçmeleri gerekiyor. Tabii tüm gizliliklere erişebilmeleri mümkün değil. Kayıtlı kart şifreleri gibi kişiye gizli kalması gereken bilgilere erişim sağlanmıyor. iOS 15‘in kullanıma sunulmasıyla birlikte gelecek olan bu özellik, kullanıcıların parolalarını unutmaları durumunda kendi Apple Kimliklerine erişmelerine de olanak tanıyor.