İstanbul Sözleşmesi’nin Feshine Sessiz Kalmayan Samimi Firmalar

Her 8 Mart’ta olduğu gibi geçtiğimiz 8 Mart’ta da Dünya Kadınlar Günü için reklam filmleri yayınladı ve kadınlara yalnız olmadığını, onların her zaman yanlarında olduklarının mesajı verilmek istendi markalar tarafından. Başka bir açıdan bakacak olursak da; acaba markalar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü‘nde reklam filmi yayınlamak için mi yayınladı? Hiçbir mesaj verme kaygısı taşımadan, her özel günde olduğu gibi 8 Mart’ta da reklam filmi hazırlama  ‘alışkanlığı’  oluştuğu için mi?

İşte tüm bunların cevabını bugün görmemiz mümkün. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde İstanbul Sözleşmesi çeşitli sebepler gösterilerek feshedildi. 8 Mart’ta reklam filmi yayınlayıp yanımızda olduğunu söyleyen birçok marka, bugün sessiz kalmayı tercih ediyor. Biz de sizler için bugünlerde sessiz kalmayan, sadece 8 Mart’ta değil zorlu günlerde de kadınların yanında olmayı tercih eden ‘samimi’ firmalardan bahsetmek istedik.

İstanbul Sözleşmesi’nin feshedildiği gün, global işletmelerin sürdürülebilir ve sosyal olarak sorumlu politikalar benimsemeye teşvik eden bir pakt olan Global Compact, Türkiye’deki sosyal medya hesaplarından, sözleşmenin feshine dair bir post paylaştı.

Instagram’dan da paylaşılan bu posta birçok repost ve retweet geldi. Bu postu profilinde retweet ve repost eden firmalar ise bizlere sadece 8 Mart’ta değil bugünlerde de kadınların yanlarında olduğunu göstermiş oldu. Boyner, Eczacıbaşı, Koç, Anadolu Grubu, Unilever Turkey gibi markaların profilinde paylaştıkları bu gönderinin, ne kadar beğeni aldığı ise hiç önemli değil.

Öte yandan Silk and Cashmere firması da sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunarak bu konudaki samimiyetini göstermiş oldu.