Yerli biyoteknoloji girişimi Enbiosis, Pragma’dan yatırım aldı

Türkiye’nin önde gelen yatırım bankacılığı şirketi Pragma ile yer aldığı çalışmalarla global aktörler arasında yerini almaya başlayan yerli biyoteknoloji şirketi Enbiosis Biyoteknoloji arasında partnerlik imzaları atıldı.

Yapay zekâ temelli mikrobiyom analizi ile kişiselleştirilmiş sağlık çözüm sunan ENBIOSIS Biyoteknoloji istikrarlı ilerleyişini devam ettiriyor. Türkiye’nin lider yatırım bankacılığı şirketi olan Pragma ile anlaşmaya varan ENBIOSIS Biyoteknoloji, yakın gelecekteki girişimleriyle başarısını daha da artırmayı hedefliyor.

“Yakın gelecek planlarımız ile büyümeye devam edeceğiz”

Geliştirdikleri yapay zeka temelli analiz sistemi ile ENBIOSIS Biyoteknoloji, bir yandan farklı hastalıklar için kişiye özel çözümler sunarken, diğer yandan gerçekleştirdiği klinik çalışmalarla global anlamda yerini sağlamlaştırıyor. Bu anlamda, Amerika’da Fit Genetix, Fransa’da GenoScreen, Suudi Arabistan’da Diginova şirketleri ENBIOSIS’in halihazırda anlaşma sağladığı şirketler arasında yer alıyor.

B2C ve B2B dijital pazarlama ve iş geliştirme süreçlerine hız veren ENBIOSIS, potansiyel partner ve müşteriler ile temas kurduğu kanalların sayısını da artırarak daha fazla kişiye ulaşmayı hedefliyor.

Kişiye özel prebiyotikler yolda!

ENBIOSIS Biyoteknoloji kurucuları kişiye özel çözüm ve desteklerine yenilerini eklemeye devam edeceklerini belirtiyorlar. ENBIOSIS’in yakın zamandaki planlarını ise şu sözlerle ifade ediyorlar:

“Ağustos ayının sonuna kadar kişiye özel prebiyotiklerin ve IBS prebiyotiğinin üretimini tamamlayarak yurt içi ve yurt dışında satış ruhsatlarını alacağız. Mobil uygulamamızın da yayınlanmasının ardından üyelik modeline geçiş yapacağız. IBS, karaciğer yağlanması, ülseratif kolit, crohn ve kolon kanseri hastalıklarının erken dönemde teşhisi için geliştirdiğimiz tanı kitinin FDA onayını ve CE sertifikasını alacağız. Ayrıca yaygın görülen Tip 2 diyabet hastalığına özel diyet modülümüzü tamamlayacağız. IBS üzerine gerçekleştirdiğimiz klinik çalışmada %78 başarı elde etmek bizim için önemli bir başarı oldu. Yıl sonuna kadar 3 klinik çalışmayı daha tamamlayacağız.”

ENBIOSIS Huzursuz Bağırsak Sendromu’na karşı yüzde 78 başarı elde etti

Tüm dünyada yaygın görülen bir rahatsızlık olan Huzursuz Bağırsak Sendromu (IBS), bu sorunla yaşayanlar için büyük bir problem. Girişim, gerçekleştirdiği klinik çalışmayla IBS için de tedavi çözümü sunuyor:

“Huzursuz Bağırsak Sendromu rahatsızlığının tedavisi için mikrobiyom terapisinin etkinliğini araştırdığımız klinik çalışmamızı yayınladık. Bu çalışma dünyada bir ilk. Bu klinik çalışma sonucunda Enbiosis Mikrobiyom Diyeti ile takip edilen hastaların semptomlarında yüzde 78 iyileşme gözlemlendi. Bu başarı sonucunda her yıl gastroenteroloji hastalıkları üzerine çalışan 14.000 hekim, araştırmacı ve akademisyenlerin katıldığı en büyük platform olan Digestive Disease Week’e (DDW) klinik çalışmamızı sunmak üzere davetiye aldık. Ek olarak klinik çalışmamızın özeti American Gastroenterology Association’ın en prestijli ve impact skoru yüksek olan dergisi Gastroenterology dergisinde yayımlandı.

Bizimle özel içerik paylaşan Enbiosis’e yeni süreçlerinden başarılar dileriz. Girişimle ilgili yeni gelişmeler oldukça paylaşmaya da devam edeceğiz.