İnsanlar, Markalı Hashtag’leri Kullanmıyorlar

Markaların koronavirüs pandemisi sırasında insanlardan kullanıcı tarafından oluşturulan içerikler istemesi ve beklemesi, pazarlama stratejilerini sürdürmeleri için ucuz bir yol. 

Bununla beraber kullanıcı tarafındam içerik oluşturulurken de en çok yayılan şeylerden biri hastag kullanımı. Ancak insanlar pek de hastan kullanmaya istekli değil gibi görünüyor. Bunun üzerine Visual Objects şirketi markalar için içerik oluşturma konusundaki görüşleri hakkında 401 kişiyle anket yaptığını dile getirdi. İşte sonuçlar;

Visual Objects‘in incelemelerine göre kullanıcı tarafından oluşturulan içerikleri yayınlamak markalar için kullanılan en yaygın yöntem ve insanların %26’sı bir web sitesinde bir işletme hakkında fikir verebileceklerini söylediler. Etkileşim söz konusu olduğunda, insanların %40’ı Instagram, Snapchat veya Facebook’ta Hikayeler bölümünü kullanırken %27’si canlı yayınlar ve arttırılmış gerçeklik lensleri veya filtreler gibi videolarla meşgul olduklarını söyledi. Buna ek olarak, ankete katılanların %25’i müşteri incelemeleri ve içerik oluşturmaya katıldıklarını dile getirdiler.

İnsanların %75’inin bir gönderide bir şirketten markalı bir hashtag kullanma olasılığı düşükken, aynı şekilde %73’ü de markalı videolar oluşturma olasılığının düşük olduğunu söyledi. Ayrıca ankete göre, insanların sadece %11’i son üç ayda bir sosyal medya hashtag kampanyasıyla etkileşime girdiğini söyledi.

Visual Objects’in anket bulguları, tüketicileri içerik oluşturmaya teşvik etmenin, salgın sırasında sosyal medyada varlığını sürdürmek isteyen pazarlamacılar için uygun maliyetli olduğu fikrini destekliyor, özellikle çevrimiçi incelemeler, insanların içerik oluşturması için en olası yöntem olduğunu belirtiyor. İnsanlar meslektaşlarının fikirlerine, markaların kendileri hakkında söylediklerinden daha fazla güvendikleri için, müşteri incelemeleri, etkili bir kullanıcı tarafından oluşturulan içerik pazarlama stratejisi olabilir.

Anket Sonuçları Etkileşimin Düşük Olduğunu Gösteriyor

Anket aynı zamanda çoğu tüketicinin kullanıcı tarafından oluşturulan içeriklerle etkileşime girme ihtimalinin çok düşük olduğunu gösteriyor. Bu nedenle pazarlamacılar müşterilerle bağlantı kurmak ve onlara yorum yazmaya teşvik etmek için video kanalları gibi çeşitli yöntemler denemelidir. Visual Objects, ayrıca markalarına müşterileri pazarlama e-postalarında yorum bırakmaya teşvik etmelerini tavsiye ediyor.

Çalışma ayrıca markalı hashtag zorluklarının sınırlı bir çekiciliğe sahip olduğunu ve çoğu Amerikalının markalı hashtag kullanan videolar veya gönderiler oluşturmadıklarını söylüyor. Hashtag kullanımı ABD’li gençler arasında popüler olan sosyal video uygulaması TikTok’un önemli bir özelliği ancak Visual Objects’in araştırmasına göre gençler hastag kullanmak istemiyor ve bir şey paylaşırken hastag kullanma zorunluluğu hissetmeyip hastage katılmak için kendini mecbur hissetmiyor. Raporda hashtag kullanımının marka meraklıları veya bir çekilişi kazanmaya teşvik edilen kişiler arasında etkileşim için daha uygun olduğu açıklandı.

Instagram, Snapchat veya Facebook’taki Hikayeler sosyal medya kullanıcılarıyla etkileşim kurmanın en iyi yolu olduğundan, markalar hedef kitleler arasında görünürlük kazanmak için bu platformları dikkate almalıdır. Canlı yayınlar ve arttırılmış gerçeklik lensler veya filtreler gibi videolar biraz daha az popülerdir, ancak doğru bir şekilde hedeflenirlerse kampanyalarda yine de uygulamaları olabilir. Örneğin Instagram ve Snapchat, sosyal medya kullanıcılarını meşgul etmek için AR lensleri ve filtreler içeren kampanyalar yürüten sayısız markadan sadece birkaçıdır.