IKEA’nın Son Yıllardaki En Yaratıcı Kampanyaları

İsveçli mobilya üreticisi IKEA, dünya genelinde en yaratıcı pazarlama ve reklam kampanyalarına imza atan markaların başında geliyor. İsveçli marka, özellikle son yıllarda son derece başarılı kampanyaların altına imzasını attı. Biz de markanın son birkaç yılda yaptığı ilginç ve yaratıcı kampanyalardan bazılarını sizler için derledik.

IKEA’nın mağazalarından birine girmeden önce, oraya ulaşmak için uzun bir yolculuk gerekebiliyor. Çünkü pek çok IKEA mağazası şehir merkezlerinden uzakta yer alıyor. Bu nedenle IKEA, geçtiğimiz şubat ayında yaptığı kampanya kapsamında, Dubai’deki mağazasına gelen müşterilerin mağazaya gelmek için harcadıkları süreyi paraya çevirdi.

Zamanınla Satın Al” adı verilen kampanya kapsamında fiyat etiketlerine zaman da eklendi. Müşterilerin mağazaya gelirken harcadıkları zaman ise Google Haritalar’ın zaman çizelgesi ile hesaplandı ve IKEA ürünlerini satın alırken kullanılmak üzere para birimine çevrildi. Bununla birlikte zamanın paraya çevrilmesinde, Dubai’deki maaş ortalaması da göz önünde bulunduruldu.

Dolu Yağışını Fırsata Çeviren Sosyal Medya Reklamı

Haziran 2018’de, İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin önemli bir kısmında çok şiddetli bir dolu yağışı gerçekleşmişti. Öyle ki, dolu tanelerinin her biri neredeyse bir ceviz büyüklüğündeydi. Ve bu dolu taneleri, evlerin ve arabaların camlarının kırılmasına neden olmuştu. Bundan dolayı da pek çok kişi arabalarının üstüne örtü, halı gibi şeyler sermişti.

Bu olay sıcağı sıcağınayken IKEA Türkiye, Instagram hesabından paylaştığı yaratıcı bir paylaşımla dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. IKEA Türkiye’nin paylaştığı fotoğrafta, arabaların üzerine serili halılar ve bunların fiyatları yer alıyordu. Fotoğrafın açıklama kısmında ise Sonraki doluda daha renkli görüntüler sergilemek isteyenlere… şeklinde bir metne yer verilmişti.

Evdeki Eşyalarla Kale Yapma Kılavuzu

IKEA Rusya, geçtiğimiz mayıs ayında, ebeveynlerin karantina sürecinde çocuklarıyla eğlenceli bir şekilde vakit geçirebilmeleri için ilginç bir kampanyayı hayata geçirdi. IKEA Rusya, bu kampanya kapsamında, geçmişte çocukların evdeki eşyaları kullanarak ev, kale vb. yapılar yaptıkları zamanlara geri döndü ve bunun için bir kılavuz paylaştı.

Söz konusu kılavuz, ebeveynlerin çocukları için bir macera duygusu yaratmak için evdeki eşyaları kullanarak çadır, ev ve kale gibi mekanları nasıl yapabileceklerine dair bir dizi talimat barındırıyordu. Bu talimatlar; koltuk, sandalye, tabure, battaniye ve yatak örtüsü gibi eşyaların her gün nasıl yeni bir mekana dönüştürülebileceğini gösteriyordu.

Uyumaya Yardımcı Olan Yatak Reklamı

IKEA’nın 2018 yılında Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayımlanan Good dergisindeki yatak reklamı, uyumaya yardımcı oluyordu. #IKEASÖMNIG isimli yaratıcı dergi reklamını kullanabilmek için kalın bir karton kapağı basit bir mekanizmayla masa üstünde dik pozisyonda durabilecek bir hale getirmek gerekiyordu.

Bu karton kapak etkinleştirildiğinde, etraftaki sesleri maskeleyen bir frekans yayan mekanizma çalışmaya başlıyordu. Bununla birlikte kalp atış hızını düşürdüğü ve sakinleştirici etkisi olduğu bilinen lavanta kokusu da uykuya dalmaya yardımcı oluyordu.

Paris’in En Ünlü Sinemalarından Birinin Ev Sinemasına Dönüşümü

IKEA Fransa, 21 – 29 Nisan 2018 tarihleri arasında Paris’in en bilinen sinemalarından biri olan Max Linder Panorama sinemasını bir ev sinemasına dönüştürmüştü. “Ev Sineması” adı verilen kampanya kapsamında, Max Linder Panorama sinemasının salonlarındaki alışılagelmiş sinema koltuklarının yerini IKEA koltukları ve mobilyaları almıştı. Sinemada bulunan 14 salon da bu şekilde düzenlenmişti.

Gebelik Testi Kullanılan Reklam Kampanyası

2018 yılında IKEA, İsveç’te yayımlanan ve okuyucu kitlesi genelde kadınlar olan bir dergide, ilginç bir reklam yayımlamıştı. Bu reklamın olduğu sayfada bir gebelik testi yer alıyordu ve bu gebelik testini yapıp sonucu pozitif çıkan, yani hamile olan kadınlar indirim kazanıyorlardı. Sayfadaki reklamda ise bir bebek karyolası bulunuyordu ve kazanılan indirim, bu karyolayı satın alırken kullanılabiliyordu.

IKEA’nın 99 Cent’lik Poşedi, Balenciaga’nın 2145 Dolarlık Çantasına Karşı

Lüks moda markası Balenciaga, basit tasarımlara, ancak yüksek fiyatlara sahip ürünleriyle bilinen bir marka. Balenciaga’nın 2017 yılında çıkarttığı bu tarz ürünlerden biri de 2145 dolara satılan mavi bir çantaydı. İşin ilginç yanı, o zamanlar IKEA’nın 99 cent’e sattığı Frakta isimli poşet, Balenciaga’nın bu çantasına oldukça benziyordu.

IKEA da bu fırsatı değerlendirdi ve Orijinal bir IKEA Frakta poşedini nasıl tespit edersiniz? başlıklı bir paylaşım yaptı ve bu paylaşımda adım adım orijinal bir IKEA poşetinin nasıl ayırt edilebileceğini anlattı.