Sahiplerine Milyonlar Kazandıran 8 Yaratıcı İş Fikri

Bazen zekice fikirler hiçbir sonuç vermezken, küçük ve saçma fikirler oldukça başarılı olabiliyor. Gözlemleri, yaratıcılıkları ve şansları sayesinde zengin olmuş 8 kişiye göz atalım.

1. Joy Mangano – Mucize Paspas

Joy Mangano, kullanıcıların ellerini ıslatmadan kolayca sıkılabilen “Mucize Paspası icat etti. Buluşunu ticari fuarlarda sattı ve 1995’te ilk bir milyonunu kazandı. O zamandan beri kıyafet askısı, oda kokusu, gardırop tipi bavul gibi yüzden fazla kullanışlı ürün icat etti ve patentini aldı. 2015 yılında çıkan biyografik filmde, Joy’u Jennifer Lawrence oynadı.

2. Richard T. James – Stres Yayı

90’ları renkli stres yayları olmadan anımsamak imkansız. Stres yayı, Richard T. James tarafından 1943’te icat edildi. Deniz mühendisi olarak çalışıyordu ve donanma gemileri için cihazlar yapıyordu. Bir yay yanlışlıkla yere düşüp ilerleyince James’e büyük ve başarılı olacak bir iş fikri verdi. Başlarda yay, siyah metalden üretiliyordu; ancak daha sonra gökkuşağı renklerinde plastikten üretilmeye başlandı.

3. Roni De Lullo – Doggles

Roni, köpeğinin güneş ışığına gözlerini kısarak baktığını fark ettikten sonra 1997 yılında Doggles’ı icat etti. Kapsamlı bir araştırmadan sonra, köpeklerin kafalarına uyacak ve gözlerini koruyacak mükemmel bir anatomik yapı geliştirildi. Roni hala milyonlar kazanıyor ve hayvanlar için yeni şeyler icat etmeye devam ediyor.

4. Ken Ahroni – Lades Kemiği

Şükran Günü’nde, iki kişinin hindinin çatal kemiğini tutarak kırma geleneği vardır, daha büyük parçayı alanın dileğinin gerçekleşeceği söylenir. Ken Ahroni, kutlama sırasında herkesin bir dilek tutması gerektiğini düşündü ve lades kemiği üretimini ve dağıtımını parça başına 3 dolara kurdu. Ahroni, 2006 yılında milyoner oldu.

5. Gary Clegg – Kollu Battaniye

Gary, ellerini battaniyenin altından çıkarmak istemiyordu ve sorunu çözmek için kolları olan bir battaniye icat etti. Böylece 2005 yılında Slanket şirketi ortaya çıktı. Şimdiye kadar şirket, parçası 35 dolara mal olan milyonlarca Slanket sattı.

6. Jason Sadler – Tişörtünü Giyiyorum

Jason Sadler, işletmelerin reklamını yapmak için tişörtleri kullandı ve bu tişörtleri belli bir fiyata giydi. Başlangıçta fiyatı 1 dolardı ve yalnızca kendisi giyiyordu. Daha sonra tişörtleri girmesi için daha fazla insanı işe aldı. Bunu yaparak 5 milyon dolar kazandı ve şirketini kapatarak farklı bir işte ilerlerdi.

7. Philip Ozersky – Bir Beyzbol Topu

Bazen milyonlarca dolar elinize kazayla gelebilir, bu tamamen doğru zamanda doğru yerde olmakla alakalı. Philip Ozersky’ye olan tam olarak buydu. Mark McGwire, tek sezonluk atış rekorunu kırmak için topa vurduğunda, top Philip’in eline sekti. Top, bir açık artırmada 3.05 milyon dolara satıldı. Philip, payına düşenin bir kısmıyla babasına ev aldı ve bir kısmını bağışladı.

8. Byron Reese, SantaMail

Byron, SantaMail şirketini 2001 yılında kurdu. Alaska’daki North Pole şehrinde bir adres buldu ve ebeveynlerinin isteği üzerine çocuklara Noel Baba’dan mektuplar göndermeye başladı. Mektupların üzerindeki damga en şüpheci insanları bile mektubun Noel Baba tarafından gönderildiğine inandırabilir. Bu hizmetin maliyeti ise 10 dolar.