Türk İşverenler, 2021’in İlk Çeyreğinde İstihdam Artışı Bekliyor

ManpowerGroup İstihdama Genel Bakış Araştırması, Türk işverenlerin 2021’in ilk çeyreğine yönelik olarak ılımlı seviyede işe alım beklentilerine sahip olduğunu ortaya koydu. COVID-19 salgınının şartları altında 757 Türk işverenin görüşlerine başvurularak yapılan araştırmanın verilerine göre, Türk işverenlerin %14’ü, 2021’in ilk çeyreğinde istihdam artışı beklerken, %11’i azalma öngörüyor ve %70’i ise değişiklik olmayacağını tahmin ediyor.

Yeni yılın ilk çeyreğine yönelik net istihdam görünümü ise +%3’ü gösteriyor. Mevsimsel verilerden arındırılmış görünüm ise +%8 olarak ölçülüyor. 2020’nin son çeyreğine kıyasla %2 puan azalma gösteren işe alım planları, geçen yılın aynı dönemine kıyasla %3 puan daha düşük olarak ölçüldü.

ManpowerGroup Türkiye Genel Müdürü Feyza Narlı, Türkiye’nin 2021 ilk çeyrek istihdam görünümü hakkında şunları söyledi:

“COVID-19 salgınına karşı yürütülen küresel mücadele kapsamında, aşı geliştirme çabalarında belirli aşamalara gelinmesi gibi olumlu gelişmeler yaşansa da birçok ülkede istihdam görünümünü etkileyen karantina önlemleri halen yürürlükte. Ülkemizde de bunun etkileri görülüyor olsa da Üretim sektörü işe alım beklentilerinde iyimserliğe liderlik ediyor. Restoran ve Otelcilik sektörü en fazla etkilenmiş sektör olup işe alım trendlerinde en temkinli görünüm sunuyor. Tüm dünya için taze bir başlangıç olma beklentisiyle beklenen 2021 yılının eşiğinde küresel işe alım beklentilerinde toparlanma sinyallerini görmekse mutluluk verici.”

ManpowerGroup İstihdama Genel Bakış Araştırması’nda, işverenlere COVID-19 öncesi işe alım seviyelerine dönüş beklentilerine ilişkin ek bir soru da yöneltildi. Verilere göre, Türkiye’deki işverenlerin %28’i, COVID-19 öncesi işe alım seviyelerine bir yıl içerisinde dönebileceklerini düşünüyor.

2021’in İlk çeyreği İçin En Yüksek İstihdam Artışı Beklentisi Üretim Sektöründe

ManpowerGroup İstihdama Genel Bakış Araştırması verilerine göre, araştırma kapsamındaki sekiz sektörün yedisinde işverenler önümüzdeki çeyrekte işe alım seviyelerinde artış beklentisine sahip. İşverenlerin en güçlü işe alım beklentileri bildirdiği sektör +%19 istihdam görünümüyle üretim sektörü olurken, bunu istihdam görünümünün +%12 olarak ölçüldüğü finans ve kurumsal hizmetler sektörü takip ediyor.

İlaç ve diğer üretim sektörleri sırasıyla +%10 ve +%9 olarak ölçülen istihdam görünümleri sunuyor. Diğer hizmetler sektörü +%7’lik görünümle ılımlı işe alım beklentisi sunarken, inşaat ve toptan ve perakende ticaret sektörleri de +%5 istihdam görünümleriyle bu tabloya eşlik ediyor. Bununla birlikte restoran ve otelcilik sektöründeki işverenler, -%6 istihdam görünümüyle işe alımlarındaki azalma beklentisini sergiliyor

Yılın bir önceki çeyreğine kıyasla işe alım beklentilerinin sekiz sektörün beşinde zayıfladığı görülüyor. En çok göze çarpan düşüşler arasında %16 ile restoran ve otelcilik sektörleri öne çıkarken, inşaat sektöründe %8, diğer üretim sektöründe ise %5 puanlık azalma dikkat çekiyor. Görünümlerin yükseldiği üç sektör arasındaysa %5 puan yükselişle diğer hizmetler ve %3 puan artışla ilaç sektörü öne çıkıyor.

Önceki yılın aynı dönemine kıyasla sekiz sektörün beşinde daha düşük işe alım beklentileri göze çarpıyorEn dikkat çekici düşüşler %17 ve %13 azalışla ilaç ve restoran ve otelcilik sektörlerinden bildiriliyor. Bununla birlikte iki sektörde işe alım beklentileri önceki yılın aynı dönemine kıyasla yükselmiş görünüyor. Bunlardan inşaat sektöründe %6’lık bir yükseliş kaydedilirken, üretim sektöründeki işe alım beklentisi ise %4 artmış görünüyor.