IKEA, 2021 Kataloğunun Sesli Sürümünü Oluşturdu

IKEA, mobilya perakendecisi olmasının yanı sıra çok farklı kampanyalara ve işlere imza attığını birçoğumuz biliyoruz. Gerek özel günlerde yayınladığı reklam filmleriyle gerekse ürünlerini kullanarak hazırladığı farklı işlerle karşımıza çıkıyor.

Sesli etkileşime geçişin arttığı bu dönemde ise IKEA da bu konuda bir adım attı. 2021 kataloğu için sesli bir sistem oluşturan IKEA, 286 sayfasını yaklaşık dört saatlik hikayeleri kapsayan bir ses deneyimi yaşatıyor. IKEA’nın kendi deyimiyle ise “kulaklara bir tur” olarak adlandırıldı.

İlk altı bölüm, altı farklı aile için yaşam alanı seçeneklerini açıklıyor. ASMR veya görselleştirme egzersizlerine benzer bir şekilde iç mekan seçimlerinde yürüyen bir anlatıcı, markanın ürünlerinin sörfçü bir çiftin, tek yatak odalı bir evi olan genç bir ailenin, bir aşçının ve daha fazlasının evlerini nasıl tasarlayabileceğini ayrıntılarıyla anlatarak IKEA’nın teşhir salonlarında geziye çıkarıyor.

IKEA’nın fiziksel mağazalarında labirent sistemi uygulandığı için birçoğumuzun yolunu bulamadığı zamanlar olmuştur. IKEA bu katalog sayesinde müşterilerine, labirentlerde kaybolma ihtimalini ortadan kaldıracağını söylüyor. IKEA’nın sesli kataloğuna  YouTube, Spotify gibi kanallardan ulaşılabiliyor.