Microsoft, Çalışanların Kalıcı Olarak Evden Çalışmalarına İzin Verdi

Salgın döneminde pek çok şirket evden çalışma modeline geçmek zorunda kalmıştı. Yeni normal ve karantina döneminin bitmesiyle beraber bazı şirketler ofislere dönüş yapsa da, özellikle ABD’de corona virüs vakalarının artması nedeniyle pek çok teknoloji şirketi evden çalışma modelini kalıcı hale getirdi.

Örneğin evden çalışma modelini kalıcı hale getiren ilk büyük firma Twitter olmuştu. Ardından Google ve Facebook 2021 yılına kadar ofislerini açmayacaklarını açıklamışlardı. Microsoft ise çalışanlarına ocak ayına kadar evden çalışma imkanı tanımıştı.Şimdi ise Microsoft, çalışanlarına ister evden, isterlerse de ofisten çalışabilmelerine olanak sağlayan yeni bir iş modeli sunmaya başladı.

Microsoft, çalışanlarının büyük çoğunluğu devam eden salgın sırasında hala evden çalışıyor olsa da, ofisler yeniden açıldığında çalışanlara daha fazla esneklik sağlamak için karma iş yeri modeline dayanan yeni sistemini hayata geçirdi.

Yeni sisteme göre Microsoft, çalışanların haftalık mesai saatinin %50’sinin biraz azında evden özgürce çalışmasına izin verecekKalıcı uzaktan çalışma modelini tercih eden çalışanların ise kendilerine özel eski ofis alanlarından vazgeçmeleri gerekecek. Ancak yine de Microsoft ofislerine gelip ortak alanları kullanabilecekler.

Bununla birlikte teknoloji şirketi, çalışanların, onay alarak yurt içinde yer değiştirebilmelerine ya da uzaktan çalışmanın uygun olması durumunda uluslararası olarak seyahat edebilmelerine izin verecek.