İzmir merkezli konteyner takip ve rota arama platformu ShipsGo, Vinci Girişim Sermayesi’nden tohum yatırım aldı

Vinci Girişim Sermayesi, portföyünü büyütmeye devam ediyor. 2018 yılının son çeyreğinden bu yana Türkiye, Almanya ve İngiltere’de endüstri 4.0, mobilite, enerji ve lojistik alanlarında yatırım yapan Vinci, İzmir merkezli ShipsGo’ya bir yatırım yaptı.

Vinci Girişim Sermayesi, portföyünü bir teknoloji şirketi ile daha genişleterek altıncı yatırımını İzmir merkezli konteyner takip ve rota arama platformu ShipsGo’ya yaptı. Yatırımın değerlemesi veya miktarı, önceki yatırımlarda olduğu gibi açıklanmadı.

ShipsGo, büyük veri tahminlemesi ve anlık uydu verileri kullanarak uluslararası deniz ticareti için konteyner takip etme, rota arama ve reklam hizmetleri sunan bir platformdur.

Vinci’den tohum yatırımı alan ShipsGo, uluslararası deniz ticareti için konteyner takip etme ve rota arama platformudur. Halihazırda manuel olarak konteyner takibi ve rota araması, ShipsGo’nun büyük veri tahminine ve canlı uydu verilerine dayalı teknolojisi sayesinde anlık ve otomatik olarak gerçekleştirilebilmektedir. Kullanıcılar platform üzerinden ilgili paydaşlar ile de bu bilgiyi kolaylıkla paylaşabilmektedir. Ek olarak, ShipsGo tahmini varış süresini, aktarmaları ve muhtemel rötarları kullanıcılar ile akıllı bildirimlerle paylaşarak sonraki lojistik adımlarının planlamasını sağlar. Bu sayede, kullanıcılar demuraj gibi istenmeyen masrafları önlemiş olup müşteri memnuniyetini de aktif bir şekilde yönetme kabiliyetini geliştirmiş olurlar. Konteynerlerin beklemede geçirdiği sürenin düşürülmesi uluslararası deniz ticaretinde verimliliği de dolaylı olarak yükseltmektedir.

Rota arama ve konteyner takip alanında Türkiye’deki birçok ihracatçı şirketin ve forwarder’ın müşterisi olduğu ShipsGo, rota bazlı reklam özelliğini de ilk aşamada Türkiye’de olmak üzere hayata geçirmiştir. Böylelikle forwarderlar, taşıyıcılar ve diğer hizmet sağlayıcıları diledikleri rotaya direkt olarak reklam verme imkanı yakalamaktadır. Kuruluşundan itibaren global bir vizyon ile hareket eden ShipsGo zaten gelirlerinin %20’sini yurtdışından elde etmekte ve Vinci yatırımı ile bu oranı ciddi şekilde arttırmayı hedeflemektedir.