Exceptionly: Türk girişimcilerin ABD’de kurduğu mühendisten mühendise işe alım deneyimi platformu

“Mühendisten-mühendise işe alım deneyimi”  adını verdiği bir yapı kuran Exceptionly, bünyesinde hazırladığı uluslararası niteliğe sahip test ve değerlendirmelerden geçen 2 milyonu aşkın yazılım geliştiricisini, doğrudan işe alınabilecek adaylar olarak şirketlerin karşısına çıkarıyor.

Exceptionly, yazılım geliştiriciler ve şirketleri buluşturan yeni nesil yetenek fabrikası olarak 2021 yılında girişim ekosistemine adım attı. Girişim, bir yanda yazılım sektöründe yetenek avcılığı yaparak kabiliyetlerin ve işe uygunluğun küresel ölçekte değerlendirilmesini sağlarken, diğer yanda başta ABD olmak üzere Kanada, İngiltere ve Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteren şirketlerle yazılım geliştiricileri bir araya getiriyor.

170 ülkeden 2 milyonu aşkın yazılım geliştirici

Yazılım teknolojileri alanında karar vericiler için güvenilir bir iş ortağı olarak konumlanan Exceptionly, verimsiz aday ve mülakatlarla kaybedilen zamanın önüne geçiyor. Bu kapsamda “Mühendisten-mühendise işe alım deneyimi” isimli bir yapı kuran girişim, bünyesinde hazırladığı küresel ölçekteki zorlu test ve değerlendirmelerden geçen yazılım geliştiricileri dünya genelinde binlerce şirketin karşısına çıkarıyor. Exceptionly, başlattığı yeni nesil yetenek avıyla bugün 170 ülkeden 2 milyonu aşkın sınanmış yazılım geliştirici verisine sahip.

Yüzde 50 maliyet avantajıyla öne çıkıyor

Araştırmalara göre ABD’li şirketler yalnızca deneyimli bir yazılım geliştirici bulmak için 30 bin doların üzerinde bütçe harcarken Exceptionly bu noktada da şirketlere yardımcı oluyor. Şirketler için operasyonel yükü azaltıp işe alım süreçlerini hızlandırmanın yanında küresel yeteneklere ulaşma imkanıyla yüzde 50’nin üzerinde maliyet avantajı sağlıyor.

Kendisini 1,000’den fazla çalışanı olan büyük şirketler için İK departmanlarının önemli bir iş ortağı, küçük şirketler için ise mühendislik yöneticilerinin şirket dışındaki İK departmanı olarak konumlandıran Exceptionly’nin iş modeli ise istihdam edilen her geliştiricinin yıllık geliri üzerinden komisyon almaya dayanıyor.

Global işe alım deneyimine sahip kurucu ekip

Exceptionly’nin kurucu ortağı Sinan Ata, kariyeri boyunca yazılım geliştirici işe alım süreçleri özelinde dünya çapında 50 milyon doların üzerinde yatırım yaptı, 2 milyonun üzerinde yazılım geliştiricinin mesleki bilgi ve deneyimlerini sınayan yapılar kurdu ve 4 binin üzerinde tam zamanlı yazılım geliştiriciyi işe aldı.

Yazılım alanında yeteneğin posta kodu olmadığına inanan Exceptionly ekibi, son olarak dünya devleri Microsoft ve Spotify’da yöneticilik yapan Ergül Çivi’yi Kurucu Ortak ve Operasyonlardan Sorumlu Başkan (COO) olarak bünyesine kattı. Bu adım ile birlikte bilgi teknolojileri endüstrisinin kronik sorunlarından biri haline gelen cinsiyet eşitsizliğine karşı ciddi bir mücadeleye de adım attılar.

Global know-how’ını kadın yazılımcıları güçlendirmek için kullanacak

Kadın yazılım geliştiricilerin dünyadaki yazılım işlerinin yüzde 10’undan daha azını alabildiğini söyleyen Exceptionly Kurucu Ortağı ve COO’su Ergül Çivi, şirketin hedeflerini ve gelecek vizyonunu şöyle aktarıyor:

“Küresel olarak yazılım endüstrisinde toplumsal cinsiyet eşitliği verileri fazlasıyla üzücü ve ne yazık ki iyiye doğru da gitmiyor. Kadınların hayatın her alanında olduğu gibi yazılım sektöründe de güçlenmesini sağlamak zorundayız. Kadın yazılım geliştiricilerin önünü açmak bu alanda giderek derinleşen eşitsizliklerin giderilmesi için önemli bir başlangıç olacak. Exceptionly kuruluş felsefesi itibariyle bu yaklaşımla inşa edildi. Çünkü kadın yazılım geliştiricileri desteklemeye başlamak için yarının çok geç olacağına inanıyoruz. Halihazırda ekibimizin yüzde 41’ı kadınlardan oluşuyor ve bunun yeterli olmadığını biliyoruz. 2021 bitmeden bunu yüzde 50’nin üzerine çıkarmakta kararlıyız.”