Elon Musk Duyurdu: Artık Bitcoin İle Tesla Satın Alınabilecek

Elon Musk‘ın kurucusu olduğu elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Ocak’ta 1,5 milyar dolarlık Bitcoin aldığını açıklamış ve yakın zamanda da kripto parayla ödemeyi kabul edeceğini açıklamıştı. Musk, bugün Twitter’da yaptığı açıklamada kripto parayla ödemelerin başladığını duyurdu.

Geleneksel kartlı ödeme seçeneğinin yanında kullanılabilecek olan Bitcoin, şimdilik sadece ABD‘deki arabaları için kullanılabilecek. Musk, Bitcoin ile ödeme seçeneğinin bu yılın ilerleyen günlerinde diğer ülkelerde de kullanılabileceğini söyledi.

Yeni ödeme seçeneğinin kullanılabilirliğinin yanı sıra Musk, Tesla’nın kripto para birimini nasıl işlediğine dair bazı ayrıntılar da sundu. Takip eden bir tweet’te “Tesla yalnızca dahili ve açık kaynaklı yazılım kullanıyor ve Bitcoin’leri doğrudan çalıştırıyor. Tesla’ya ödenen Bitcoin, para birimine dönüştürülmeksizin Bitcoin olarak saklanacak. Bitcoin ile ödeme özelliği, ABD dışında bu yılın sonlarında kullanılabilecek” dedi.

Musk’ın tweetlerinin yanı sıra Tesla’da web sitesin üzerinden, bitcoin ödeme sürecinin nasıl işlediğini sitede detaylıca açıkladı.  Kullanıcıların ödemeyi başlatmak için bir QR kodu tarama veya bitcoin cüzdan adresini kopyalayıp yapıştırma seçeneğine sahip olacaklarını belirtildi.

Son olarak Tesla’nın hüküm ve koşulları, müşterilerin hem bitcoin adresini hem de ödenecek miktarı girerken dikkatli olmaları gerektiğine de dikkat çekti. Sitede büyük harflerle “bitcoin işlemleri tersine çevrilemez” ve “bitcoin adresini yanlış girerseniz, bitcoininiz geri alınamaz bir şekilde kaybolabilir veya yok edilebilir.” gibi uyarılar bulundu.