Elon Musk, 6 Saatte 16 Milyar Dolar Kaybetti

Bloomberg’ün ve Forbes’un bildirdiğine göre, salı günü borsadaki altı saatlik alım satımlardan sonra, Tesla hisselerinde yaşanan ciddi değer kaybı nedeniyle Elon Musk’ın kişisel serveti 16 milyarın üzerinde bir düşüş yaşadı.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’nde altıncı ve Forbes’un dünyanın en zengin insanlarını sıraladığı listede sekizinci sırada olan Musk, ağustosun sonunda her iki listede de üçüncü sıraya yükselmişti. Elektrikli araba üreticisi Tesla’nın hisseleri, S&P 500 borsasından çıkarıldıktan sonra salı günkü oturumda %21 değer kaybederek en büyük günlük düşüşünü yaşadı.

Bu sert düşüşe rağmen Musk’ın hala 82,2 milyar dolarlık bir serveti var. SpaceX ve The Boring Company’nin kurucusu bu yıl 54,7 milyar dolar kazandı ki bu tutar, Jeff Bezos’un kazandığı 71,1 milyar dolardan sadece biraz daha az.

Borsadaki dalgalanma diğer girişimcileri de etkiledi. Jeff Bezos 7,94 milyar dolar kaybetti, ancak 186 milyar dolarlık servetiyle zenginler listesinde en üst sıradaki yerini koruyor. Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg 4,26 milyar dolar kaybetti, ancak listede tekrar üçüncü sıraya yükseldi. Microsoft’un eski CEO’su Steve Ballmer ise 3,89 milyar dolar kaybetti.

Bu yıl en çok kaybeden milyarderler arasında 19,8 milyar dolar kayıpla dünyanın en zengin dördüncü kişisi olan Louis Vuitton Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Bernard Arnault da yer alıyor. Zara’nın kurucusu Amancio Ortega 17,7 milyar dolar kaybederken hisse senedi yatırımcısı Warren Buffet ise 6,85 milyar dolar kaybetti.